Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rodząca kobieta w samochodzie - to jasny sygnał, aby rozpocząć pilotaż

Data publikacji 29.02.2024

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Jeleniej Góry podczas swojej wczorajszej służby, poza rutynowymi czynnościami mieli jeszcze jedno bardzo ważne zadanie. Policjanci bez wahania wykorzystali możliwości pojazdu uprzywilejowanego, aby jak najszybciej dotrzeć do placówki medycznej. Kobieta miała bóle świadczące o rozpoczynającej się akcji porodowej. Dzięki szybkiej reakcji kobieta bezpiecznie dotarła na miejsce, a co ważniejsze na czas trafiła pod opiekę lekarzy. Kilka dni wcześniej policjanci z uwagi na zagrożenie życia przewieźli do placówki medycznej 6-letniego chłopca.

Wczorajszą służbę policjanci z jeleniogórskiej drogówki zapamiętają na długo. W trakcie wykonywania czynności służbowych zostali poproszeni o pilotaż samochodu osobowego, w którym znajdowała się rodząca kobieta. Stróżów prawa o pomoc poprosił mąż kobiety, który obawiał się, że z uwagi na duże natężenie ruchu nie zdąży bezpiecznie przekazać żony pod opiekę personelowi szpitala. Na domiar złego ze względu na porę dnia, na ulicach Jeleniej Góry było tłoczno, a na głównych skrzyżowaniach tworzyły się korki. Przyszli rodzice obawiali się, że mogą nie zdążyć na czas. Dlatego funkcjonariusze podjęli natychmiastową decyzję o eskorcie przyszłych rodziców w tak ważnym dla nich momencie życia. Poinformowali zatem kierującego o środkach bezpieczeństwa, jakie musi zachować podczas przejazdu i przy użyciu sygnałów dźwiękowych oraz świetlnych ruszyli w stronę szpitala. Przejazd do placówki medycznej trwał zaledwie kilka minut.

W analogicznym czasie policjanci o rozpoczęciu pilotażu poinformowali dyżurnego stanowiska kierowania, który bez zbędnej zwłoki zadzwonił do szpitala i w ten sposób personel placówki medycznej był przygotowany na przyjazd. Rodząca kobieta w samą porę została przekazana w ręce lekarzy, a jej mąż podziękował mundurowym za pomoc.

W nieco innych okolicznościach kilka dni wcześniej jeleniogórscy policjanci pomogli dotrzeć na czas do szpitala 6-latkowi. I tak w toku prowadzonych czynności w Jeleniej Górze przy ulicy Wyszyńskiego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującą Chevroletem, która poruszała się z nadmierną prędkością. Dość szybko w trakcie rozmowy z policjantami, kobieta przyznała, że jedzie z 6-letnim synem do szpitala, który od pewnego czasu uskarża się na silny ból brzucha. Na domiar złego mieszkanka powiatu legnickiego nie znała topografii miasta z tego powodu poprosiła mundurowych o pomoc. Funkcjonariusze w związku z zagrożeniem życia i zdrowia dziecka, podjęli decyzję o pomocy w dotarciu do najbliższej placówki medycznej.

Jak widać, udzielona przez policjantów pomoc przyczyniła się do tego, że dziecko i kobieta na czas znaleźli się w placówkach, gdzie mieli zapewnioną dalszą fachową pomoc.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Film Rodząca kobieta w samochodzie - to jasny sygnał, aby rozpocząć pilotaż

Pobierz plik Rodząca kobieta w samochodzie - to jasny sygnał, aby rozpocząć pilotaż (format mp4 - rozmiar 10.15 MB)

Powrót na górę strony