Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Internetowa przyjaźń zakończona utratą niemal 150 tys. zł

Data publikacji 05.03.2024

44-latka dała wiarę historii stworzonej przez przestępców. Tym razem internetowy oszust wcielił się w rolę przyjaciela - amerykańskiego muzyka, który pilnie potrzebował finansowego wsparcia. Ten emocjonalny atak okazał się skuteczny - nowosolanka przelała mu prawie 150 tysięcy złotych.

Niemalże każdego dnia lubuscy policjanci przyjmują zawiadomienia od osób, które padły ofiarą oszustwa w Internecie. Najczęściej zgłaszane są oszustwa przy zakupach na portalach aukcyjnych oraz wyłudzanie danych do logowania do kont bankowych. Niestety pomimo licznych apeli wciąż zdarzają się także oszukani, którzy nie sprawdzając wiarygodności nowopoznanej osoby, wpłacają pieniądze nieznajomym poznanym w sieci. Ofiarą tego typu przestępstwa padła również nowosolanka, która poznała w Internecie amerykańskiego muzyka. Przyjaźń trwała kilka miesięcy, aż do czasu kiedy to zrozpaczony mężczyzna znalazł się w tarapatach i prosił o finansowe wsparcie 44-latkę. Kobieta chcąc pomóc mu w problemach kilkukrotnie przelewała pieniądze za granicę. Gdy zorientowała się, że stała się ofiarą oszusta, przyjaźń się zakończyła.

Policjanci kolejny raz apelują o ograniczone zaufanie do nieznajomych. Zachowajmy ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza, gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Nie dajmy się nabrać na zmyśloną historię. Nigdy nie przekazujmy swoich pieniędzy! 

Warto przestrzegać następujących zasad, aby nie paść ofiarą oszustwa:

1. Kiedy pojawia się podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem, koniecznie powiadommy Policję.

2. Bezwzględnie stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

3. Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomymi.

4. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych.

5. Zawsze potwierdzajmy prośbę o pomoc.

6. Nie działajmy w pośpiechu i ewentualnie odłóżmy termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

7. Wszelkie telefoniczne prośby w tym z zagranicy o pomoc grożą utratą pieniędzy.

(KWP w Gorzowie / mw)

Powrót na górę strony