Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwany ENA został zatrzymany na terenie Czech

Data publikacji 05.03.2024

42-letni Marek M. poszukiwany na podstawie 3 listów gończych i kilku zarządzeń o ustalenie miejsca pobytu przez polskie organy ścigania został zatrzymany przez czeską Policję, po tym, jak wysiadł z pociągu na jednej ze stacji kolejowych w Czechach.

Od października 2023 r. krakowska policja prowadziła poszukiwania za mężczyzną, który podejrzany jest m.in. o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoją konkubiną, naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie funkcjonariuszy Policji i innych służb. Na początku poszukiwania prowadzone były przez jeden z krakowskich komisariatów. Okazało się, że za mężczyzną wydawane były kolejne listy gończe. Z przeprowadzonych przez Policję czynności wynikało, że podejrzany, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, opuścił Polskę i zaczął ukrywać się przed organami ścigania za granicą.
W związku z powyższym sprawę przejęli policjanci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Krakowie.

Małopolscy „poszukiwacze” przeprowadzili szereg sprawdzeń i ustaleń, które wykluczyły możliwość pobytu poszukiwanego na terenie Polski. W związku z tym Sąd Okręgowy w Krakowie w grudniu 2023 r. wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Przestępca przemieszczał się pomiędzy różnymi krajami Unii Europejskiej, dlatego też w sprawę włączono europejską sieć współpracy policyjnej o nazwie ENFAST. Polskie przedstawicielstwo ENFAST znajduje się w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP.

Wszystkie informacje zebrane przez małopolskich policjantów wskazywały, że aktualnie poszukiwany przemieścił się z Niemiec do Czech. O fakcie tym zostali poinformowani przedstawiciele ENFAST KGP, którzy niezwłocznie nawiązali współpracę z czeskimi kolegami.
W piątek (1.03.2024)  w godzinach wieczornych poszukiwany  został zatrzymany w miejscowości Nachod w Republice Czeskiej.

Obecnie mężczyzna oczekuje na decyzję czeskiego sądu w sprawie ekstradycji.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony