Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spektakularne działania Policji. Złodzieje samochodów zatrzymani

Data publikacji 11.03.2024

Ogromne zaangażowanie i wnikliwa praca operacyjna funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMPw Legnicy doprowadziły do zatrzymania dwóch mieszkańców powiatu lubańskiego podejrzanych o kradzieże pojazdów na terenie Legnicy oraz innych powiatów. Policjanci ujawnili i zabezpieczyli telefony, wyciągarki do zamków i stacyjek, „kość” służącą do łamania kodu immobilisera, jak również sprzęt służący do otwierania samochodu wyposażonego w system Keyless Go. Dlatego śmiało można powiedzieć, że znaleziony przez kryminalnych sprzęt mógł zostać wykorzystany do kradzieży samochodów każdego typu od starszych modeli, po te najbardziej luksusowe.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu od kilkunastu dni prowadzili intensywne działania, wnikliwie analizowali zgłoszenia w sprawie kradzieży samochodu marki Mercedes o wartości 450 tys. złotych i usiłowania kradzieży pojazdu marki BMW X5 o wartości 250 tys. złotych. Żmudna i pracochłonna sprawa wymagała od funkcjonariuszy niezwykłej dokładności i ogromnego zaangażowania, ale kiedy kryminalni mieli pewność, że podjęli właściwy trop i ustalili osoby, które stały za kradzieżą i usiłowaniem kradzieży pojazdu, zatrzymanie ich było już tylko kwestią czasu.

Wczoraj, 10.03.2024 r., pod osłoną nocy, kiedy dwóch mieszkańców powiatu lubańskiego przyjechało na tak zwaną „robotę” do Legnicy, kryminalni wspólnie z policjantami Ogniwa Wywiadowczego wzmogli czujność, aby nie dopuścić do kradzieży. Podczas patrolowania ulicy Stanisławowskiej w Legnicy policjanci rozpoznali mężczyznę trudniącego się kradzieżami samochodów, który chodził w pobliżu pojazdów, szukając najbardziej odpowiedniego łupu. Nieopodal funkcjonariusze zauważyli mężczyznę siedzącego w pojeździe z założonym na klatce piersiowej plecaku, również podejrzanego o kradzieże pojazdów. Podczas zatrzymania 17-latek prosił policjantów, aby byli bardzo delikatni z uwagi na posiadany w plecaku sprzęt o wartości blisko 40 tysięcy złotych.

Przy zatrzymanym mężczyźnie policjanci ujawnili urządzenie typu „walizka” oraz przewód, który pełnił funkcję anteny. Ujawniony sprzęt służy do kradzieży samochodów klasy premium wyposażonych w system Keyless Go.

W trakcie dalszych czynności policjanci ujawnili i zabezpieczyli telefony, wyciągarki do zamków i stacyjek, „kość” służącą do łamania kodu immobilisera.  Śmiało można powiedzieć, że znaleziony przez kryminalnych sprzęt mógł zostać wykorzystany do kradzieży samochodów każdego typu od starszych modeli, po te najbardziej luksusowe.

Policjanci ustalili, że 30-latek niedawno wyszedł z więzienia, gdzie odbywał zasądzony wcześniej wyrok za przestępstwa przeciwko mieniu. Jego kolejny „biznes” nie wyszedł mu na dobre. Mężczyzna, aby uniknąć zatrzymania i odpowiedzialności karnej, próbował wzbudzić litość u policjantów mówiąc, że za niespełna dwa tygodnie zostanie ojcem i chciałby być przy narodzinach dziecka.

Obecnie policjanci sprawdzają, czy zatrzymani mężczyźni nie mieli na swoim koncie innych przestępstw i kradzieży pojazdów na terenie Dolnego Śląska. W najbliższym czasie mieszkańcy powiatu lubańskiego usłyszą zarzuty i zostaną doprowadzeni do Prokuratur Rejonowej w Legnicy.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.26 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony