Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wiosenna pogoda nas rozpieszcza. Motocyklisto, pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa. Na szali jest ludzkie życie!

Data publikacji 08.04.2024

Wiosenna pogoda bardzo nas rozpieściła w ostatnim okresie. Najchętniej korzystają z jej uroków motocykliści. Nie zawsze i nie wszyscy jednak robią to z głową. Dolnośląscy policjanci przypominają użytkownikom tego środka komunikacji, że muszą pamiętać o bezpieczeństwie, gdyż są w pewien sposób niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a w trakcie zdarzenia nie trudno u nich o poważne obrażenia ciała. Przypominamy także, że na drogach pojawiły się już policyjne patrole motocyklowe, które nadzorują podróżujących tym jednośladem.

Policjanci przypominają, że kierujący motocyklem lub osoba przewożona takim pojazdem są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Chyba, że motocykl fabrycznie wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa.

Pamiętajmy także o obowiązku przewożenia na miejscu pasażera osoby trzeźwej. Użytkownicy jednośladów powinni także bezwzględnie przestrzegać limitów prędkości oraz wyprzedzać inne pojazdy tylko w miejscach dozwolonych.

Apelujemy po raz kolejny również do użytkowników samochodów, aby przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy zawsze zachowali ostrożność i za każdym razem spoglądali w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obu stronom przypominamy, że każdy kierujący ma obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

Tylko w miniony weekend doszło do dwóch wypadków z udziałem motocyklistów na terenie naszego województwa. Oba wypadki były śmiertelne.

W Sobotę w Miliczu 42-letni kierujący motocyklem podczas wyprzedzania kilku pojazdów uderzył w bok skręcającego w lewo auta, którym kierowała młoda kobieta. W skutek uderzenia motocyklista zmarł na miejscu.

Dzień później na drodze krajowej nr 33 w powiecie kłodzkim, 38-letni motocyklista, na prostym odcinku drogi, wyprzedzając kolumnę aut i chcąc uniknąć zderzenia czołowego z nadjeżdżającym z naprzeciwka samochodem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Pomimo prowadzonej na miejscu reanimacji, zmarł.

Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy swoje prawa, jak też obowiązki, których należy przestrzegać. Wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu pomoże dotrzeć jednośladem bezpiecznie do celu.

Policja prowadzi akcję pn. Jednośladem bezpiecznie do celu, której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych. Dolnośląscy mundurowi na motocyklach już wyjechali na drogi naszego województwa i czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących tym środkiem komunikacji.

Przypominamy, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.

asp. szt. Monika Kaleta

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • Policjanci kontrolują motocyklistów
  • Policjanci kontrolują motocyklistów
  • Policjanci kontrolują motocyklistów
Powrót na górę strony