Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

27-latek odpowie za znęcanie się nad rodzicami

Data publikacji 11.04.2024

Decyzją prokuratora 27-latek zobligowany został do stawiennictwa w jaworskiej komendzie raz w tygodniu. Dodatkowo ma orzeczony nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz kontaktowania się z rodzicami oraz zakaz zbliżania się do nich na odległość 50 metrów. To środki zapobiegawcze zastosowane wobec mieszkańca powiatu jaworskiego podejrzanego o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad rodzicami.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze otrzymali informację, że w jednym z mieszkań na terenie powiatu dochodzi do przemocy domowej. Na tej podstawie udali się pod wskazany w zgłoszeniu adres celem wykonania niezębnych ustaleń.

Niestety w toku prowadzonych czynności mundurowi potwierdzili, że od kilku miesięcy 27-latek znęca się psychicznie i fizycznie nad swoimi rodzicami.

Zgromadzony do sprawy materiał dowodowy potwierdził, że mężczyzna znajdując się pod wpływem alkoholu i substancji psychoaktywnych wszczynał awantury w trakcie, których wyzywał rodziców, groził im pozbawieniem życia oraz uszkodzeniem ciała, a także był agresywny i stosował przemoc fizyczną wobec swojego ojca.

Sprawca przemocy domowej usłyszał zarzut znęcania się nad rodziną. Prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec zatrzymanego dozoru policyjnego. Tym samym mężczyzna zobligowany został do stawiennictwa w jaworskiej komendzie raz w tygodniu.

Prokurator zdecydował także o zakazie zbliżania się do rodziców na odległość 50 metrów, zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonymi, a także zobligował mężczyznę do natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego na okres trzech miesięcy.

Teraz za znęcanie się nad rodziną 27-letniemu mieszkańcowi powiatu jaworskiego grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy!

Przemoc w rodzinie może dotyczyć każdego, niezależnie od pochodzenia, statusu materialnego, wieku, płci, wykształcenia. Może przybierać formy przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej oraz ekonomicznej. Wszystkie te formy mogą występować jednocześnie albo niezależnie od siebie.

APELUJEMY!

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej- nie zwlekaj z pomocą. To osoby, które wiedzą, jak pomóc. Pamiętaj, że jeśli nie reagujesz to... akceptujesz.

(KWP we Wrocławiu / kc)

Powrót na górę strony