Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny dron obserwował zachowanie kierowców

Data publikacji 12.04.2024

Policjanci z lubelskiej drogówki przyglądali się zachowaniu kierowców w pobliżu jednego z przejść dla pieszych na ul. Osmolickiej w Lublinie. Przy pomocy drona sprawdzali czy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami. Jak się okazało, nie wszyscy respektowali obowiązujące tam przepisy. Dzięki czujnemu oku kamery funkcjonariusze ujawnili 15 wykroczeń w rejonie przejścia dla pieszych.

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie obsługujący drona wspólnie z funkcjonariuszami z drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie prowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Na miejsce kontroli wybrano rejon jednego z przejść dla pieszych na ul. Osmolickiej w Lublinie. Przy wykorzystaniu nowoczesnej techniki mundurowi obserwowali uczestników ruchu drogowego z powietrza. Obiektyw kamery drona rejestrował zachowanie zarówno kierujących, jak i pieszych, a w momencie, gdy operator zauważył wykroczenie, natychmiast ta informacja trafiała do policjantów, którzy kilkadziesiąt metrów dalej zatrzymywali kierującego.

Kolaż zdjęć na których widać pojazdy wyprzedzające na przejściu dla pieszych.

Nowoczesne wyposażenie Policji coraz częściej wspomaga pracę policjantów, zapewniając skuteczną walkę z niezdyscyplinowanymi uczestnikami ruchu drogowego. Takim narzędziem jest między innymi policyjny dron, za pomocą którego policjanci obserwują zachowania kierowców i pieszych z podniebnej przestrzeni. Bezzałogowy statek powietrzny pozwala policjantom na rejestrowanie zachowań na drodze z dużej odległości z bardzo dużą dokładnością i przejrzystością. Funkcjonariusze, którzy obsługują drona, gdy ujawnią wykroczenie z powietrza, przekazują informacje do najbliższego patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec kierującego łamiącego przepisy drogowe. Jest to bardzo skuteczna walka z nieodpowiedzialnymi uczestnikami ruchu, szczególnie w obrębie skrzyżowań czy przejść dla pieszych.

Kolaż zdjęć na których widać pojazdy wyprzedzające na przejściu dla pieszych.

Podczas wczorajszych działań z użyciem drona funkcjonariusze ujawnili 15 wykroczeń w rejonie przejścia dla pieszych. Większość wykroczeń, które zarejestrował policyjny dron dotyczyła wyprzedzania "na pasach” i niezastosowania się do linii podwójnej ciągłej. 13 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, ponadto policjanci zatrzymali 3 dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdu i brak aktualnych badań technicznych. Wszyscy kontrolowani kierowcy byli trzeźwi.

Apelujemy do kierujących i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że to od wszystkich użytkowników dróg, zależy bezpieczeństwo na drodze nas wszystkich.

podkomisarz Kamil Karbowniczek

Powrót na górę strony