Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe Miasto - Konferencja „Bezpieczny Senior”

Data publikacji 18.04.2024

17 kwietnia w Sali wykładowej Politechniki Poznańskiej odbyła się konferencja „Bezpieczny Senior”. Udział w niej wzięli seniorzy, którzy szczególnie są narażone na działania oszustów. Podczas spotkania zaproszeni Prelegenci uczulali seniorów, na co zwrócić uwagę podczas odbierania podejrzanych połączeń oraz co zrobić, gdy już niestety padną ofiarami oszustów. Policjanci w całym kraju codziennie odnotowują zgłoszenia dotyczące wyłudzeń lub prób wyłudzeń oszczędności, gdzie ofiarami padają osoby starsze. Na terenie podległym Komisariatowi Policji Poznań-Nowe Miasto w ostatnim czasie takich sygnałów było kilkanaście.

Metody działania złodziei są bardzo zróżnicowane. Oszuści wciąż je modyfikują i dostosowują do bieżących sytuacji. W większości przypadków przestępcy kontaktują się telefonicznie z seniorami, a w trakcie rozmowy podszywają się pod policjanta, członka rodziny, dawnego znajomego, pracownika banku lub innej instytucji. Oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, aby wzbudzić u seniora zaufanie, a w konsekwencji wykorzystać jego dobre serce. Nieodłącznym elementem takiej rozmowy jest presja czasu. Przestępcom zależy, aby ofiara nie miała chwili do namysłu i sposobności wycofania się.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom oraz kierując się dobrem i bezpieczeństwem osób starszych Komisariat Policji Poznań-Nowe Miasto wspólnie z partnerami tj: Departamentem Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Fundacją Santander Bank Polska S.A. oraz Politechniką Poznańską zorganizowali konferencje pod nazwą „Bezpieczny Senior”. Podczas konferencji o swoich doświadczeniach oraz o tym, jak nie paść ofiarom oszustów oraz o bezpieczeństwie w życiu codziennym opowiadali zaproszeni goście tj: funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przedstawiciel banku, adwokat oraz pracownicy instytucji, które na co dzień współpracują z osobami starszymi. Wśród prelegentów nie mogło zabraknąć przedstawicieli Centrum Inicjatyw Senioralnych, którzy odegrali specjalnie wyreżyserowane scenki przedstawiające sposób działania oszustów. Dodatkowo w trakcie konferencji odbył się panel dyskusyjny, podczas którego każdy zainteresowany mógł porozmawiać z wybranym ekspertem.

Celem przedsięwzięcia była edukacja osób starszych, aby w przyszłości, gdy zadzwoni do nich potencjalny oszust, wiedzieli, jak się mają zachować. Pamiętajmy, że Policji nigdy nie prosi o pieniądze ani udział w działaniach skierowanych przeciwko przestępcom.

(KWP w Poznaniu / kp)

Powrót na górę strony