Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci pomogli zdezorientowanej starszej kobiecie

Data publikacji 23.04.2024

Policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego pomogli zdezorientowanej kobiecie, która szła środkiem ruchliwej ulicy Garwolina. Seniorkę zauważyli świadkowie, którzy ze względu na utrudniony z nią kontakt zadzwonili pod nr 112. Funkcjonariusze zaopiekowali się kobietą, ustalili jej dane i powiadomili rodzinę. Po badaniach medycznych przekazali 82-latkę pod opiekę syna.

Szybkie zgłoszenie to szybka reakcja ze strony policjantów. Nie inaczej było podczas interwencji dotyczącej 82-latki, która miała problemy z pamięcią. Wczoraj (22.04.2024) dyżurny garwolińskiej komendy Policji odebrał niepokojące zgłoszenie o zdezorientowanej kobiecie, która szła środkiem ruchliwej ulicy w Garwolinie. Niebezpieczną sytuację zauważyły postronne osoby. Zainteresowali się losem seniorki, która nie pamiętała jak się nazywa, ani jak znalazła się na ulicy.  

Na miejsce pośpiesznie pojechali policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego. Ze starszą kobietą kontakt był utrudniony. Policjanci zajęli się 82-latką i ustalili jej tożsamość oraz powiadomili syna, który już po chwili pojawił się na miejscu interwencji. Po skontrolowaniu stanu zdrowia 82-latki przez zespół ratownictwa medycznego policjanci przekazali kobietę pod jego opiekę.

Sytuacji i interwencji takich jak ta stopniowo przybywa. Jako społeczeństwo coraz bardziej się starzejemy, a choroby otępienne nie są wcale rzadkością. Policjanci znają specyfikę zachowań osób dotkniętych chorobami demencyjnymi. Funkcjonariusze odbywają też szkolenia na wypadek interwencji z osobami, które wykazują niespecyficzne objawy.

Policjanci przypominają, że częstą przyczyną zaginięć są problemy z pamięcią. W ich efekcie osoba zaginiona może mieć kłopot z samodzielnym powrotem do domu. W takich przypadkach występuje też brak umiejętności rozumowania czy oceny sytuacji. W czasie zagubienia się zdrowie i życie tych osób jest zagrożone z uwagi na podatność na wypadki, ekspozycję słoneczną czy wyziębienie. Dlatego tak ważna jest reakcja osób postronnych.

(KWP zs. w Radomiu / kp)

Powrót na górę strony