Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna odsłona śledztwa nad mafią śmieciową zakończona zatrzymaniami

Data publikacji 23.04.2024

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zrealizowali kolejny wątek śledztwa nad "mafią śmieciową". W efekcie wspólnej pracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Opolu rozpracowali nielegalnie działające składowisko odpadów w Krapkowicach. Policjanci zatrzymali do sprawy 54 oraz 45-letniego mieszkańca Śląska. Kryminalni udowodnili im, że tylko od początku roku mogli na przestępczej działalności zarobić nie mniej niż 800 000 złotych. Grozi im teraz nawet do 10 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, wraz z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu, pod koniec 2023 roku wpadli na trop kolejnego wątku tak zwanej mafii śmieciowej. Zebrany materiał dowodowy obciążał jedną z firm działających na Opolszczyźnie. Kryminalni ustalili, że prowadzone mogą być fikcyjne transporty odpadów. W ślad za tym, nabrali podejrzeń odnośnie nieprawidłowości co do ilości oraz sposobu składowania odpadów. Trop prowadził do Krapkowic, na teren legalnie zarejestrowanego wysypiska.

Aby zebrać materiał dowodowy, policjanci przeszukali siedziby licznych firm związanych z transportem i utylizacją odpadami na terenie Warszawy, Katowic, Oławy i Krapkowic. Następnie wspólnie z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Opolu a także mundurowymi z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach weszli na teren wysypiska. Podejrzenia policjantów w pełni potwierdziły się.

Na miejscu składowano zupełnie inny rodzaj odpadów, niż wynikało to z zezwoleń. Na domiar złego, ich ilość oraz sposób składowania zostały zdefiniowane jako zagrażające środowisku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ilość składowanych odpadów wyniosła łącznie około 5 000 m3. Również ich rodzaj był nieprawidłowy - były to odpady o charakterze odpadów komunalnych.

W tej sprawie policjanci zatrzymali 2 osoby. To 54 oraz 45-letni mieszkańcy województwa śląskiego. Usłyszeli kilkadziesiąt zarzutów dotyczących poświadczenie nieprawdy w dokumentacji oraz składowania odpadów wbrew obowiązującym przepisom. Policjanci udowodnili im, że w wyniku przestępczej działalności zarobili nie mniej niż 800 000 złotych. Do tej sprawy funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie o wartości ponad 200 000 złotych. To oprócz gotówki między innymi osobowe porsche oraz luksusowy zegarek.

Zatrzymanym grozi teraz nawet do 10 lat więzienia. Dodatkowo 54-latek okazał się poszukiwany. Ma do odsiadki niemal 2 lata więzienia, również za przestępstwa związane ze składowaniem śmieci. To zaledwie jeden z elementów śledztwa prowadzonego przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu. Sprawa ma charakter rozwojowy, a kryminalni nie wykluczają dalszych zatrzymań.

  • Zdjęcie przedstawia policjanta na tle wysypiska.
  • Zdjęcie przedstawia wysypisko śmieci.
  • Zdjęcie przedstawia wysypisko śmieci
  • Zdjęcie przedstawia wysypisko śmieci, na pierwszym planie funkcjonariusze.
  • Zdjęcie przedstawia wysypisko śmieci, na pierwszym planie funkcjonariusz.
  • Zdjęcie przedstawia wysypisko śmieci.
  • Zdjęcie przedstawia samochód.
  • Zdjęcie przedstawia samochód.
  • Zdjęcie przedstawia wysypisko z lotu ptaka.

Film film mafia śmieciowa

Opis filmu: film mafia śmieciowa

Pobierz plik film mafia śmieciowa (format mp4 - rozmiar 7.32 MB)

Powrót na górę strony