Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w przestępczość akcyzową

Data publikacji 24.04.2024

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców zatrzymali 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przestępczością akcyzową. Szef grupy, dwóch innych mężczyzn i kobieta wprowadzali do obrotu wyroby tytoniowe pochodzące zza wschodniej granicy. Na ich przestępczej działalności Skarb Państwa stracił blisko 7,3 miliona złotych.

Śląscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ustalili i zatrzymali 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej w wieku 36-61 lat. 3 mężczyzn i 1 kobieta powiązani byli ze środowiskiem pseudokibiców dwóch śląskich klubów piłkarskich.

Grupa zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie województwa śląskiego znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy oraz krajanki tytoniowej pochodzących z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Jak ustalili śledczy, główny kierujący grupą 36-latek koordynował wprowadzenie do obrotu ponad 4 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy i 1900 kg krajanki tytoniu, powodując łączne straty Skarbu Państwa w kwocie blisko 7,3 mln złotych. 

Z przestępczego biznesu uczynił sobie stałe źródło dochodu, rozprowadzając wyroby na szeroką skalę jednocześnie nabywając je, magazynując wbrew przepisom ustawy, a następnie sprzedając za pośrednictwem wspólników.

Policjanci wraz z funkcjonariuszami Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Krakowa wkroczyli jednocześnie do 4 miejsc na terenie Śląska, w których zatrzymali członków przestępczego biznesu. W jednym z mieszkań śledczy zabezpieczyli gotówkę w kwocie 80 tysięcy złotych.

Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i odpowiedzą za liczne przestępstwa akcyzowe, do których się przyznali. Grozi im kara do 8 lat więzienia. Szef szajki usłyszał ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 15 lat za kratami.

(KWP w Katowicach / kc)

 

 

 

  • policjanci otwierają drzwi radiowozu żeby zatrzymany mógł tam wejść
  • policjant zakłada kajdanki zatrzymanemu
  • policjanci i zatrzymany stoją tyłem do aparatu

Nagranie audio Uderzenie w przestępczość akcyzową

Pobierz plik Uderzenie w przestępczość akcyzową (format mp3 - rozmiar 463.67 KB)

Powrót na górę strony