Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gala finałowa Wojewódzkiego Pilotażowego Projektu Edukacyjnego pn. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”

Data publikacji 25.04.2024

Dzisiaj insp. Konrad Kobierski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku wraz z I Wicewojewodą Pomorskim Emilem Rojkiem, dzięki uprzejmości Forum Gdańsk, w sali kina Helios podsumowali Wojewódzki Pilotażowy Projekt Edukacyjny pn. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”, który powstał w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Głównym celem projektu było przede wszystkim zwiększenie świadomości uczniów klas ósmych szkół podstawowych województwa pomorskiego na temat cyberzagrożeń. Zwieńczeniem projektu był konkurs wojewódzki dla uczniów, którzy tworzyli 60-sekundowe spoty edukacyjne na temat bezpieczeństwa w świecie cyfrowym, a dziś podczas finałowej gali zostali wyróżnieni i nagrodzeni za swoje produkcje filmowe.

Nastolatkowie każdego dnia spędzają w Internecie wiele godzin. Korzystając z aplikacji społecznościowych i komunikatorów, przez co zostawiają w sieci informacje na swój temat. Mają też dostęp do informacji na temat innych osób i możliwość nawiązywania z nimi kontaktów. Interesują się, a często wręcz fascynują życiem innych osób, w tym internetowych influencerów, są narażeni na hejt, grooming i wiele innych zagrożeń. Z tego też powodu policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przeprowadzili pilotażowy projekt edukacyjny pod nazwą „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”. Projekt, który powstał w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku realizowany był w roku szkolnym 2023/2024 na terenie województwa pomorskiego i wsparty został przez Fundację ORLEN dla Pomorza.

Głównym celem projektu było przede wszystkim zwiększenie świadomości uczniów klas ósmych szkół podstawowych województwa pomorskiego na temat cyberzagrożeń, w tym hejtu, czyli obrażania, znieważania czy wyzywanie innych osób w sieci. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami, ofiarami, świadkami, ale i twórcami bywają młodzi ludzie. Realizacja projektu miała rozwinąć wśród młodzieży umiejętność krytycznego myślenia podczas przeglądania treści online, umiejętność rozpoznawania wiarygodnych informacji i osób w sieci. Demaskowania mechanizmów marketingu i reklamy. Edukowania nastolatków na temat bezpiecznego nawiązywania relacji w środowisku online i rozwijania umiejętność rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych w interakcjach z innymi osobami, ale również poszerzenie świadomości wokół zjawiska hejtowania. Policjanci poprzez projekt chcieli zaprezentować nastolatkom różne sposoby reagowania na tego typu treści oraz wskazać możliwość poszukiwania alternatywnych sposobów wyrażania swojej opinii. Policjanci poprzez projekt przekazywali również informacje na temat instytucji udzielających wsparcia w tych obszarach.

W projekcie wzięło udział 2000 uczniów klas ósmych szkół podstawowych województwa pomorskiego.

W ramach projektu stworzony został scenariusz lekcji/zajęć, na podstawie którego funkcjonariusze ds. profilaktyki społecznej przeprowadzali prelekcje. Zajęcia dla uczniów klas VIII poprzedzono przeprowadzeniem.in. szkoleń dla funkcjonariuszy ds. profilaktyki społecznej województwa pomorskiego przez prof. UG Marcina Szulca oraz przez ekspertów z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy). Również w ramach projektu zaprojektowano, wydrukowano i rozpropagowano wśród uczniów, nauczycieli, rodziców, opiekunów, plakaty oraz poradniki informacyjne dotyczące cyberzagrożeń.

Zwieńczeniem projektu był konkurs wojewódzki dla uczniów, którzy stworzyli 60-sekundowe spoty edukacyjne na temat bezpieczeństwa w świecie cyfrowym, a dziś podczas finałowej gali w sali kinowej kina Helios w Forum Gdańsk zostali wyróżnieni i nagrodzeni za zrealizowane przez siebie produkcje filmowe. Uczniowie przyjęli gratulacje z rąk Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku oraz I Wicewojewody Pomorskiego.

Do konkursu zakwalifikowało się 48 filmów, spośród których wyłoniono trzech laureatów.

Twórcami najlepszego spotu edukacyjnego dotyczącego bezpiecznych zachowań w Internecie, a tym samym zdobywcami

I miejsca zostali uczniowie Szkoły Podstawowej w Zelgoszczy:

Amelia Flisik,

Nikola Stosik,

Kinga Różańska.

II miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie:

Julia Kozłowska,

Anna Łaga,

Lena Frankowska

III miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach:

Julian Wesołowski,

Jan Budźko,

Beniamin Arendt

W finałowej gali oprócz uczniów, nauczycieli i policjantów zaangażowanych w projekt wzięli udział przedstawiciele: Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Fundacji Orlen dla Pomorza, Uniwersytetu Gdańskiego, Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach, Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku, Forum Gdańsk.

fot. mł.asp.  Anna Banaszewska Jaszczyk, Zespół Prasowy KWP Gdańsk

video sierż. sztab. Piotr Pawłowski, Zespół Prasowy KWP Gdańsk

Zwycięskie spoty

Film z uroczystej gali finałowej

Powrót na górę strony