Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwierzyła oszustom, że wnuczka spowodowała wypadek. Straciła 100 tysięcy złotych

Data publikacji 07.05.2024

79-letnia mieszkanka powiatu niżańskiego, padła ofiarą oszusta. Kobieta, chcąc pomóc wnuczce, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy, przekazała 100 tys. złotych. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć nasze pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Następnie, zjawiają się obce osoby, aby odebrać od nas pieniądze.

Taki właśnie telefon, w miniony wtorek, odebrała mieszkanka powiatu niżańskiego. Po 23.00 do 79-latki zadzwoniła nieznana kobieta, która przedstawiła się jako funkcjonariuszka Policji. Rzekoma policjantka powiedziała seniorce, że jej wnuczka spowodowała wypadek. W dalszej części rozmowy przekazała, że wnuczka 79-latki miała potrącić ciężarną kobietę i potrzebne jest 150 tysięcy złotych na to, aby nie trafiła do więzienia.

Podczas telefonicznej rozmowy oszustka poleciła seniorce aby przygotowała pieniądze, które miał odebrać adwokat jej wnuczki. Kobieta zastosowała się do przekazanych poleceń. Wkrótce pod domem kobiety zjawił się mężczyzna, który odebrał od niej przygotowaną gotówkę. Kobieta przekazała 100 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Jeśli mamy w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby - rozmawiajmy z nimi na temat bezpieczeństwa - ostrzegajmy, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.

Jak nie paść ofiarą oszustwa. Pamiętaj:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112.

(KWP w Rzeszowie / mw)

Powrót na górę strony