Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podmuch wiatru wywrócił żaglówki. Z pomocą potrzebującym przybyli policjanci i WOPR

Data publikacji 07.05.2024

Za nami piękny, słoneczny, długi majowy weekend. Większość z nas spędziła ten czas poza domem. Dla wschowskich wodniaków był to czas wzmożonych działań na Jeziorze Sławskim, gdzie na plażach wypoczywały setki osób. Natomiast tafla jeziora oblegana przez jednostki pływające. Monitorujący stan bezpieczeństwa ratownicy wodni dwukrotnie interweniowali w przypadku przewróconych żaglówek. Policyjni wodniacy przeprowadzili w tym czasie również kilkadziesiąt kontroli trzeźwości sterników.

Dla policyjnych wodniaków rozpoczął się już sezon letni i będzie to czas wytężonej pracy, który swój finał znajdzie dopiero po wakacjach. Zapewnienie bezpieczeństwa na wodach i w okolicach kompleksów wodnych to priorytety prowadzonych intensywnie policyjnych działań prewencyjnych przy szerokim wsparciu Ratownictwa Wodnego Sława i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.  Policyjne wodne patrole, patrole rowerowe w okolicach plaż będą nieodzownym elementem policyjnej służby przez najbliższe trzy miesiące.

Zadania naszych policyjnych wodniaków będą polegały na kontrolach stanu trzeźwości sterników, kontroli ich uprawnień, jak i wyposażenia łodzi, jachtów, mniejszych sprzętów pływających oraz uwadze się umkną turyści korzystający z kąpielisk przy plażach.

W majowym weekend 2024 na Jeziorze Sławskim doszło do dwóch sytuacji, gdzie konieczna była pomoc policyjnych wodniaków i ratowników zaprzyjaźnionych służb Ratownictwa Wodnego Sława i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pierwsza sytuacja wyglądająca dość groźnie dotyczyła żaglówki, którą podmuch silnego wiatru doprowadził do przewrócenia się jednostki pływającej. Poza przestraszaną kobietą w wodzie znalazły się trzy osoby, z którymi podróżowała. Ratownikom udało się osoby wyciągnąć z lodowatej wody i łódź podnieść żaglem do góry.

Kolejna sytuacja dotyczyła dwóch seniorów, którzy postanowili wypożyczoną żaglówką przepłynąć Jezioro Sławskie w kierunku Lubiatowa. Znajdując się już daleko od linii brzegowej, w wyniku silnego podmuchu wiatru żaglówka się przewróciła. Na pomoc udali się ratownicy z jednego z ośrodków wypoczynkowych, woprowcy i policyjni wodniacy. Zadanie w tym przypadku było utrudnione. Na szczęście mężczyznom nic się nie stało. Zziębnięci zostali wyciągnięci z wody i przetransportowani na brzeg. Łódź znalazła się już pod wodą i maszt wbił się w dno jeziora. Z pomocą przyszli policyjni wodniacy, którzy przy pomocy naszych partnerów podnieśli łódź żaglem do góry i przeciągnęli łódź na brzeg.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

  • Udzielana pomoc przy wywróconej żaglówce
  • Policyjni wodniacy udzielają pomocy
  • ratownik wodny
  • Tonąca żaglówka
Powrót na górę strony