Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bijemy na alarm! Motocykliści uważajcie na drogach!

Data publikacji 08.05.2024

Nasze tegoroczne policyjne statystyki dotyczące zdarzeń z udziałem motocyklistów są alarmujące. Tylko od początku tego roku opolscy policjanci odnotowali aż 13 wypadków z udziałem motocyklistów, w których 10 osób zostało rannych, a 3 poniosły śmierć na miejscu! To blisko o 10 wypadków więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Apelujemy do kierujących jednośladami o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i rozsądek na drodze!

W ostatnich latach coraz częściej decydujemy się na zmianę sposobu podróżowania. Zamiast samochodów chętniej wybieramy motocykle albo motorowery. Niestety, wraz ze wzrostem liczby użytkowników dróg korzystających z jednośladów, na opolskich drogach zwiększa się liczba wypadków drogowych z ich udziałem.

Od lat przyczyną wypadków drogowych, w których biorą udział motocykliści bardzo często jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Niestety, nasze tegoroczne statystyki biją na alarm! Tylko w tym roku, w okresie od 1 stycznia do 5 maja, odnotowaliśmy aż 13 wypadków z udziałem kierowców motocykli, w których 10 osób zostało rannych, a 3 poniosły śmierć na miejscu. Niestety w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, nastąpił znaczny wzrost tego typu zdarzeń - w 2023 roku odnotowaliśmy tylko 4 wypadki, w których 4 osoby zostały ranne. Nie było natomiast żadnych ofiar śmiertelnych.

Na te niechlubne statystyki mają wpływ zarówno błędy popełnianie przez kierujących samochodami, jak i błędy motocyklistów. Kierowcy samochodów niestety często zapominają o tym, że sezon motocyklowy trwa, a tym samym na drogach jest dużo więcej jednośladów. Często lekceważą konieczność uważnego zerkania w lusterka, szczególnie podczas manewru zmiany pasa ruchu czy skrętu, a to kluczowy element warunkujący bezpieczeństwo na drodze.

Jeżeli chodzi o kierowców motocykli to nadal najczęstszymi przewinieniami, jakich się dopuszczają jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Dlatego apelujemy!

Kierowco samochodu, zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. Obserwuj drogę, patrz w lusterka – w tym przypadku, te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.

Motocyklisto, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu, zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru.

Pamiętaj, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Szanujmy się na drodze, bez względu na to ile "kółek" liczy nasz pojazd.

(KWP w Opolu / kp)

Powrót na górę strony