Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nocne poszukiwania za zagubionymi turystami

Data publikacji 13.05.2024

Minionego wieczoru para z 5-letnim dzieckiem zgubiła się w lesie na Kolorowych Jeziorkach. Kamiennogórscy policjanci rozpoczęli natychmiast akcję poszukiwawczą, w którą zaangażowani byli strażacy z Kamiennej Góry i Marciszowa, Straż Leśna oraz ratownicy GOPR. Dyżurny jednostki pomagał telefonicznie znaleźć drogę do wyjścia z lasu, do momentu rozładowania się telefonu zgłaszającego. Jak się okazało 40-latkowi oraz jego rodzinie udało się wyjść na drogę, skąd bez informowania służb ratowniczych oddalili się z miejsca. W tej sytuacji zabrakło odpowiedzialnego zachowania i dopiero kilkadziesiąt minut później udało się mundurowym skontaktować z zagubionymi turystami, którzy byli… w drodze powrotnej do miejsca zamieszkania. Służby ratownicze apelują - pomyślmy, bądźmy odpowiedzialni!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze późnym wieczorem, około godziny 22.00 w piątek, 10 maja 2024 roku, otrzymali zgłoszenie o tym, że para z 5-letnim synem, która wybrała się na Kolorowe Jeziorka (miejscowość Wieściszowice), zgubiła się w lesie.

Natychmiast ze względu na późną porę, niską temperaturę, rozładowujący się telefon zgłaszającego, a przede wszystkim dobro dziecka, wszczęte zostały poszukiwania, w których uczestniczyli kamiennogórscy policjanci, strażacy z Kamiennej Góry, strażacy ochotnicy z Marciszowa, funkcjonariusz Straży Leśnej, a także goprowscy ratownicy. W poszukiwaniach wykorzystano dodatkowo quady oraz kamerę termowizyjną.

Mundurowi przedsięwzięli wszelkie środki, żeby odnaleźć zagubionych turystów z Legnicy. Przeczesywali teren Kolorowych Jeziorek i wykonywali szereg czynności operacyjnych, aby ustalić, gdzie znajdują się zaginione osoby. Dyżurny kamiennogórskiej jednostki utrzymywał kontakt z 40-letnim mężczyzną, próbując wskazać mu prawdopodobną drogę do wyjścia z zalesionego terenu, do momentu rozładowania jego telefonu.

Jak się okazało, turystom po jakimś czasie udało się wyjść na drogę. Tam zatrzymali przejeżdżający samochód, którego kierująca podwiozła ich na parking, gdzie znajdował się ich pojazd. Osoby oddaliły się z miejsca, nie informując o tym prowadzących poszukiwania i dopiero kilkadziesiąt minut później dyżurnemu kamiennogórskiej jednostki udało się z nimi skontaktować. Znajdowali się już w drodze do miejsca zamieszkania. Policjanci z Jawora sprawdzili, czy aby na pewno nie potrzebują pomocy medycznej, a następnie nieodpowiedzialni turyści udali się do domu.

Służby przypominają - wycieczka w góry późną porą, do tego z małym dzieckiem, jest skrajnie nieodpowiedzialna! Tereny górskie są niebezpieczne, wystarczy moment nieuwagi, żeby ześlizgnąć się ze zbocza czy wpaść do wody.

Dodatkowo, jeśli zgubimy się w lesie i poinformujemy służby, które z pełnym poświęceniem wykorzystują wszelkie możliwe środki, aby zapewnić nam bezpieczeństwo, a uda się nam odnaleźć drogę - to należy pozostać na miejscu, poinformować o tym gdzie się znajdujemy i pozwolić na to, żeby sprawdzono nasz stan zdrowia.

Służby ratownicze apelują - pomyślmy, bądźmy odpowiedzialni - góry nocą to nie zabawa!

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony