Aktualności

Dolnośląscy policjanci uratowali mężczyznę z płonącego budynku

Data publikacji 20.05.2024

Policjanci przybyli na miejsce zdarzenia jako pierwsi i z płonącego domu uratowali 42-letniego mężczyznę. Dzięki natychmiastowej i właściwej ocenie sytuacji policjanci, ryzykując własne życie, uratowali mężczyznę przed tragedią. Niewątpliwie dolnośląscy policjanci doskonale wypełnili słowa roty ślubowania.

W miniony czwartek, 16 maja br., wcześnie rano, dyżurny stanowiska kierowania wołowskiej jednostki odebrał zgłoszenie dotyczące pożaru domu jednorodzinnego. Na tej podstawie we wskazane w zgłoszeniu miejsce dyżurny zadysponował patrole.

Jako pierwszy na miejsce dotarli policjanci wydziału kryminalnego, którzy niestety potwierdzili otrzymane zgłoszenie. Z okien płonącego budynku wydobywały się już kłęby dymu i ognia.

Policjanci nie zważając na silne zadymienie, natychmiast przystąpili do działań mających na celu zweryfikowanie, czy wewnątrz budynku przebywają jakieś osoby. W tym celu jeden z policjantów wszedł siłowo przez zamknięte drzwi, natomiast drugi przez okno. Kryminalni w trakcie sprawdzenia mocno już zadymionych pomieszczeń, zauważyli śpiącego na materacu mężczyznę, który bez zbędnej zwłoki został wyprowadzony na zewnątrz. Ze względu na podejrzenie podtrucia tlenkiem węgla policjanci udzielili poszkodowanemu mężczyźnie niezbędnej pomocy przedmedycznej.

Kiedy po chwili ewakuowany mężczyzna doszedł już do siebie potwierdził, że w budynku przebywał sam, co potwierdziła przeprowadzona w analogicznym czasie kontrola poszczególnych kondygnacji.

Niewątpliwie dzięki szybkiej reakcji oraz skutecznym i zdecydowanym działaniom dolnośląskich  funkcjonariuszy nie doszło do tragedii. Obaj policjanci doskonale wypełnili słowa roty ślubowania: „...świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.”

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony