Aktualności

ESCAPETRUCK zawitał do Lublina

Data publikacji 27.05.2024

W specjalnie przygotowanej naczepie pojazdu ciężarowego znajdowały się pokoje, które po rozwiązaniu zagadek udało się opuścić. Ten holenderski projekt edukacyjny miał na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska handlu ludźmi. Przez dwa dni policjanci edukowali mieszkańców na temat przeciwdziałania tego typu zagrożeniom.

W miniony weekend Escapetruck zawitał do Lublina. Ciężarówka stacjonowała na parkingu przy Hali Globus. W kolejnych dniach ten holenderski projekt będzie można zobaczyć w Białej Podlaskiej, Chełmie oraz Świdniku.

Projekt Escapetruck powstał z inicjatywy holenderskiej Policji i Ambasady Królestwa Niderlandów, we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Handlem Ludźmi na Uniwersytecie Wrocławskim oraz polską Policją i Strażą Graniczną. 

W nowoczesny i zaskakujący sposób zwraca uwagę na kwestię handlu ludźmi, który został przedstawiony w formie popularnego escape roomu. Biorący udział w grze poznali prawdziwe historie osób, które stały się ofiarą handlu ludźmi, a którym udało się wydostać z rąk oprawców. Podczas gry uczestnicy musieli wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry. Kluczowym zadaniem graczy była pomoc wirtualnej ofierze w wydostaniu się z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła.

Pomieszczenia w escape roomie zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumy. W środku można było usłyszeć nieprzyjemne dźwięki oraz poczuć brzydkie zapachy.

Mimo że była to gra, uczestnicy byli skłonieni do głębokiej refleksji. Obecni na miejscu policjanci udzielali informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz praw ofiar handlu ludźmi. Udział w projekcie był bezpłatny i możliwy dla osób, które ukończyły 16 lat.

Mając świadomość tego, że każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi, polska Policja aktywnie włącza się w różnorodne działania mające na celu zapobieganie i zwalczanie tego procederu. Oprócz profesjonalizmu zaangażowanych służb i instytucji bardzo ważna jest świadomość społeczna obywateli.

(KWP w Lublinie / kc)

  • ramiona po prawej stronie policjanta, po lewej straży granicznej. za nimi stoi escapetruck
  • kolejka do escapetrucka
  • monitoring
  • kobiety i mężczyźni próbują uciec z pomieszczenia
  • pokój z łóżkiem i porozrzucanymi rzeczami
  • pokój oświetlony na różowo. w tle ekran z filmem
Powrót na górę strony