Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowca busa ukarany za kłęby dymu i niezgodne z przepisami oświetlenie

Data publikacji 04.06.2024

Dzisiejszego poranka hrubieszowscy policjanci podczas patrolu zauważyli jadącego Mercedesa Sprintera, z którego wydobywały się duże kłęby dymu. Podczas sprawdzenia stanu technicznego okazało się, że pojazd ma niesprawny układ wydechowy. W dodatku oświetlenie pojazdu było niezgodne z obowiązującymi przepisami. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu i zakazali kierowcy dalszej jazdy. 38 -latek został ukarany mandatem karnym.

Hrubieszowscy policjanci, patrolując dzisiejszego poranka jedną z ulic Hrubieszowa zaważyli poruszający się pojazd marki Mercedes Sprinter, którego wydobywały się duże kłęby dymu. Podczas sprawdzenia stanu technicznego okazało się, że pojazd ma niesprawny układ wydechowy. W taki sposób kierowca przemierzał długą trasę ze Świnoujścia. Ponadto w trakcie kontroli wyszło też na jaw, że oświetlenie pojazdu było niezgodne z obowiązującymi przepisami. Mercedes wyposażony był w światła ksenonowe led oraz białe światła kierunkowskazów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierunkowskazy samochodowe powinny emitować światło barwy żółtej. Białe światła kierunkowskazów nie tylko są niezgodne z prawe, ale również mogą wprowadzać innych uczestników ruchu w błąd, co zwiększa ryzyko kolizji. Natomiast oświetlenie takie jak LED i ksenony są dopuszczalne w pojazdach, które posiadają odpowiednią homologację. Natomiast stosowanie tego typu żarówek w reflektorach do tego nieprzystosowanych może powodować oślepianie innych kierujących. Tym samym stosowanie takiego oświetlenia jest niedopuszczalne.

Za niesprawność techniczną oraz niewłaściwe wyposażenie pojazdu w oświetlenie niezgodne z przepisami 38-letni kierujący został ukarany mandatem. Policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny pojazdu oraz zakazali dalszej jazdy.

Dym wydobywający się z pojazdu może być sygnałem poważnej awarii, która zagraża bezpieczeństwu kierowcy oraz innym uczestnikom ruchu. Apelujemy do wszystkich kierowców o odpowiedzialne zachowanie na drodze i reagowanie  na wszelkie niepokojące objawy, takie jak nadmierna emisja dymu. Poruszanie się takim pojazdem zagraża bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym oraz normom środowiska. Przypadek ten stanowi przestrogę dla wszystkich kierowców, aby nie lekceważyli żadnych sygnałów wskazujących na potencjalne niebezpieczeństwo.

Działania prewencyjne i odpowiedzialność za stan techniczny mogą zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom na drodze.

(KWP w Lublinie / kp)

Film Nagranie z ekranu wideorejestratora

Pobierz plik Nagranie z ekranu wideorejestratora (format mp4 - rozmiar 36.74 MB)

Powrót na górę strony