Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pościg za 26-latkiem „na zakazie”

Data publikacji 05.06.2024

Kiedy kierujący nie zatrzymuje się do policyjnej kontroli, to ewidentny sygnał, że ma coś na sumieniu. Jednak nie każdy ma świadomość, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli policjant poruszający się pojazdem wyda za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenie do zatrzymania pojazdu, a kierujący kontynuuje jazdę, może mu grozić kara pozbawienia wolności do lat 5. Na pewno pamiętać będzie o tym 26-letni kierowca skody, który uciekał przed policjantami, by uniknąć odpowiedzialności karnej. Po jego zatrzymaniu mundurowi ustalili, że mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, oraz wydaną decyzje o cofnięciu uprawnień do kierowania.

Pierwszego czerwca bieżącego roku, po godzinie 10:30, ząbkowiccy policjanci prowadzili kontrole drogowe na terenie gminy Ziębice. Po zakończeniu jednej z nich zauważyli, że jadący przed nimi pojazd nagle zjechał z drogi głównej w gruntową. Funkcjonariusze podejrzewali, że ten manewr spowodowany był tym, że kierujący zauważył radiowóz, dlatego postanowili zatrzymać skodę do kontroli. W tym celu włączyli sygnały dźwiękowe i świetle, ale kierujący zignorował polecenie wydane przez funkcjonariuszy i przyspieszył. Mundurowi ruszyli za nim w pościg.

Uciekający mężczyzna starał się za wszelką cenę zgubić ścigających go policjantów, jednak bezskutecznie. Po krótkim pościgu doszedł do wniosku, że nie uda mu się uniknąć spotkania z mundurowymi i w jednej z miejscowości zatrzymał się. Okazało się, że siedzący za kierownicą skody 26-latek nie tylko miał cofnięte uprawnienia, ale dodatkowo miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat.

Mieszkańcowi powiatu ząbkowickiego została również pobrana krew do badań pod kątem ujawnienia środków odurzających, ponieważ na podstawie towarzyszących okoliczności zachodziło podejrzenie, że 26-latek jechał pod ich działaniem. Teraz grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że w przypadku, gdy policjant wyda nam polecenie do zatrzymania pojazdu przy użyciu sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych, to mamy obowiązek się zatrzymać. Niestety, jak widać na przykładzie 26-latka, wciąż zdarzają się kierujący, którzy z różnych powodów próbują uniknąć kontroli drogowej. Takie osoby nie dość, że popełniają przestępstwo, to jeszcze narażają siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty życia oraz zdrowia.

Film Pościg za 26-latkiem „na zakazie”

Pobierz plik Pościg za 26-latkiem „na zakazie” (format mp4 - rozmiar 45.8 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony