Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwaj mieszkańcy Podkarpacia odpowiedzą za sharing. Zatrzymali ich bydgoscy policjanci

Data publikacji 10.06.2024

Policjanci z bydgoskiej komendy miejskiej, zwalczający przestępczość gospodarczą i korupcję, zatrzymali dwóch mieszkańców Podkarpacia, prowadzących nielegalny proceder sharingu. Podczas przeszukania zajmowanych przez nich pomieszczeń ujawnili sprzęt elektroniczny służący do tego typu działalności. Mężczyźni już usłyszeli zarzuty. Za przestępstwo to grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Wszystko zaczęło się od ustaleń policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Wynikało z nich, że 53-letni mieszkaniec Mielca, prowadzi nielegalny proceder sharingu, do którego mógł wykorzystywać dwie karty abonenckie zarejestrowane na mieszkańców Bydgoszczy. Polega on na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień i udostępnieniu ich osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu. Jest to proceder pozwalający na odbiór kanałów telewizji satelitarnej w czasie rzeczywistym, w wyniku bezprawnego uzyskania koncesji przysługującej klientom nadawców telewizyjnych.

By potwierdzić te informacje, policjanci pojechali do Mielca, gdzie mężczyzna miał prowadzić przestępczą działalność. Przeprowadzone przeszukanie w miejscu zamieszkania 53-latka potwierdziło podejrzenia funkcjonariuszy. W toku wykonywanych na miejscu czynności okazało się, że jeden z użytkowanych przez niego dekoderów skonfigurowany został zarówno do odbierania, jak i dalszego przesyłania do innych biorców nielegalnego sygnału dwóch telewizji cyfrowych, a drugi do bezprawnego również odbierania sygnału. Po jego sprawdzeniu okazało się, iż proceder mógł trwać od 2018 roku. Ponadto w trakcie oględzin z biegłym ustalono, że mielczanin udostępniał sygnał telewizyjny 12 osobom.

Na tym jednak nie koniec. Funkcjonariusze dotarli do kolejnej osoby, która zajmowała się sharingiem. W podmieleckiej miejscowości złożyli wizytę 43-latkowi, u którego stwierdzili prowadzenie dokładnie takiego samego procederu, najprawdopodobniej od 2018 roku, z tą różnicą, iż udostępniał 18 odbiorcom sygnał telewizji cyfrowej.

Policjanci zabezpieczyli do sprawy routery, dekodery z kartą abonencką, laptopy i komputery oraz telefony komórkowe.

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału policjanci z bydgoskiej komendy miejskiej, zwalczający przestępczość gospodarczą i korupcyjną, przedstawili obu mężczyznom zarzuty dzielenia i rozpowszechniania sygnału płatnych platform telewizyjnych innym osobom bez uprzedniego upoważnienia usługodawcy, przy użyciu specjalnie przystosowanego i zaprojektowanego sprzętu teleinformatycznego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Za przestępstwo to grozi kara do lat 3 pozbawienia wolności.

Podczas czynności był obecny biegły z dziedziny informatyki śledczej oraz przedstawiciel jednej z poszkodowanych platform cyfrowych.

Nadmienić należy, że oprócz osoby, która udostępnia nielegalnie treści płatnej telewizji, odpowiedzialność karną ponosi również osoba, która nielegalnie odbiera kanały.

(KWP w Bydgoszczy / kp)

Powrót na górę strony