Aktualności

Ponad 800 psów służbowych w Policji

Data publikacji 01.07.2024

Od momentu powstania służb dbających o bezpieczeństwo publiczne funkcjonariuszom towarzyszą w służbie psy i konie. Nie wyobrażamy sobie już bez nich codziennej służby. Psy policyjne tropią i patrolują, wyszukują zapachy narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i amunicji, czy zwłok ludzkich. Współpracują z nami w ratownictwie wodnym, działaniach kontrterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych ludzi. Z okazji Dnia Psa obdarowujemy naszych czworonożnych przyjaciół kośćmi, zabawkami i smakołykami. Psy policyjne również uwielbiają takie prezenty, ale dla nich najlepszą nagrodą jest możliwość wykonania postawionego im zadania.

Po ukończeniu 9 roku życia psy policyjne mogą przejść na emeryturę. Obowiązują przepisy, które zapewniają im dożywotnią opiekę w jednostce, a ich dotychczasowi przewodnicy zostają opiekunami. Otrzymują oni wsparcie na wyżywienie oraz leczenie psów, co gwarantuje kompleksową opiekę nad nimi po zakończeniu służby, doceniając ich ciężką pracę.

Najwięcej, bo aż 834 czworonożnych funkcjonariuszy służy w policyjnych szeregach. W służbie prewencyjnej pracuje 797 psów, w służbie kryminalnej – 19 psów, a w służbie kontrterrorystycznej – 14 psów. Ponadto w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie aktualnie szkolą się 4 psy, które następnie trafią - razem z opiekunami - do służby kryminalnej.

Głównymi rasami psów wykorzystywanych w Policji są owczarki niemieckie i owczarki belgijskie malinois. W marcu br. zadania z psami w służbie prewencyjnej wykonywało 627 policjantów – przewodników psów służbowych.

film: sierż. szt. Krystian Kłeczek, sierż. szt. Kamil Kłeczek, Artur Orliński / BKS KGP

montaż: sierż. szt. Kamil Kłeczek

Powrót na górę strony