Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieletni sprawcami przestępstw

Data publikacji 26.08.2008

Sandomierscy policjanci zatrzymali 16 i 17-latka, którzy z jednego z sandomierskich kościołów, skradli dwie kasetki z pieniędzmi m.in. przeznaczonymi dla najbiedniejszych parafian. Z kolei kryminalni z Elbląga zatrzymali trzech nieletnich chłopców, którzy będąc na ucieczce z młodzieżowego ośrodka wychowawczego kradli i włamywali się do punktów handlowych w Elblągu. Inny 14-latek, który pobił 46-letniego mężczyznę a następnie zabrał mu papierosy i pieniądze, został zatrzymany przez funkcjonariuszy z komendy powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim. Wszyscy nieletni staną przed sądem rodzinnym, natomiast 17-latek odpowie za swoje czyny jak dorosły.

Z ustaleń sandomierskich stróżów prawa wynika, że dwaj koledzy 16 i 17-latek przechodząc przez sandomierski rynek postanowili zarobić na wakacyjne przyjemności. W pewnym momencie okazja trafiła się sama. Młodzieńcy spostrzegli wychodzących z kościoła wiernych, którzy wrzucają pieniądze do dwóch kasetek umiejscowionych blisko głównych drzwi. Kiedy parafianie rozeszli się do domów, złodzieje weszli do kościoła i zabrali z niego kasetki z datkami. Zauważyła ich przebywająca w zakrystii zakonnica, która podniosła alarm . Za złodziejami pobiegł przechodzący obok kościoła mężczyzna. Ci uciekając odrzucili do wąwozu jedną ze skradzionych kasetek, w której było 400 złotych. Pieniądze z drugiej kasetki zdążyli skraść i roztrwonili na swoje drobne przyjemności. Pustą skrzynkę wyrzucili do stawu.

Policjanci zatrzymali obu złodziei wczoraj w ich miejscach zamieszkania. 17-latkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności. O losie młodszego będzie decydował sąd rodzinny, do którego zostały przesłane materiały.

12-letni Karol, 13-letni Damian i 15-letni Paweł są znani policjantom. Nie ma miesiąca żeby nie trafiali w ręce funkcjonariuszy. Mają na sumieniu kradzieże i włamania. Podczas przesłuchania policjanci udowodnili im szereg kolejnych włamań do punktów handlowych w Elblągu i Bartoszycach.

Przez ostatni miesiąc włamali się do dwóch punktów handlowych przy ulicy Pestalozziego skąd ukradli 200 zł. Okradli właścicieli dwóch hurtowni przy ulicy Rawskiej i Grunwaldzkiej. Wówczas ukradli telefon komórkowy i 200 złotych. W punkcie skupu złomu przy ulicy Grunwaldzkiej ukradli dwa worki z posortowaną miedzią i wiertarkę. Ponadto policjanci udowodnili nieletnim - Damianowi i Pawłowi usiłowanie włamania do składu budowlanego oraz włamanie do punktu wymiany opon w Bartoszycach, skąd zniknęła kasetka, w której było 300 zł.

Złodziejami zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

Do kolejnego przestępstwa, którego dopuścił się nieletni doszło wczorajszej nocy na korytarzu jednego z budynków mieszkalnych na terenie Kamienia Pomorskiego. Pokrzywdzony 46-letni mężczyzna po wyjściu z toalety został przewrócony na betonową posadzkę i skopany. Napastnik zażądał od niego papierosów i pieniędzy. Zaskoczony i mocno wystraszony mężczyzna wydał pół paczki papierosów oraz 6 złotych, które miał przy sobie. Rozbójnik odchodząc zagroził, że w przypadku powiadomienia Policji dotkliwie go pobije.

Wczoraj kamieńscy policjanci zatrzymali sprawcę rozboju. Okazał się nim 14-letni mieszkaniec Kamienia Pom. W czasie przesłuchania w obecności rodziców przyznał się do przestępstwa. Jak się okazało 14-latek był już wcześniej notowany za groźby i pobicie rówieśników.

Teraz o losach nieletniego zdecyduje Sąd Rejonowy Wydział ds. Rodzinnych i Nieletnich w Świnoujściu.

Zobacz przestępczość nieletnich w liczbach >>

Powrót na górę strony