Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Data publikacji 26.08.2008

Policjanci codziennie zatrzymują kilkuset nietrzeźwych kierujących. Mimo, że statystyki mówią, iż są oni sprawcami 10 proc. wypadków drogowych, jazda po przysłowiowym "kielichu" jest niedopuszczalna. Takie wypadki kończą się nierzadko tragicznie – dla tych, którzy nie zawinili, czyli normalnych, trzeźwych uczestników dróg. Przykład tylko z wczoraj to potrącenie 26-letniej mieszkanki Elbląga i śmierć 35-letniej kobiety. Nietrzeźwy brat ofiary kierujący bmw spowodował wypadek.

Kierujący pod wpływem alkoholu nierzadko wykazują się „ułańską” fantazją. Brawurowa jazda, kierowanie bez uprawnień nie stanowią dla nich żadnego problemu. Wtedy bowiem czują się "odważni". Policjanci w całym kraju walczą z tym procederem. Codziennie zatrzymują średnio 600 nietrzeźwych kierujących i to zarówno samochodami osobowymi, jak jednośladami czy maszynami rolniczymi. Nie ma dnia, by media nie informowały o "wyczynach" nieodpowiedzialnych kierowców. Poniżej podajemy przykłady tylko z ostatnich kilkunastu godzin:


Tomaszów Mazowiecki
. Około 21.00 policjanci zatrzymali pirata drogowego. 22-letni mieszkaniec Tomaszowa mając w organizmie ponad 1 promil alkoholu spowodował 4 kolizje drogowe. Mężczyzna szarżował bmw w okolicach ul. Dzieci Polskich.W ciągu 20 minut uszkodził 4 pojazdy - najpierw czołowo zderzył się z hondą, później nieprawidłowo zmieniał kierunek jazdy i wjechał w opla tigrę, a następnie zderzył się z prawidłowo jadącym BMW, którego kierowca próbował wycofać się widząc jadącego pod prąd pirata drogowego. Mężczyzna zatrzymał się dopiero wjeżdżając na pozostawiony na parkingu renault.  Zatrzymał się dopiero na pozostawionym na parkingu renault. Pirat drogowy porzucił swój pojazd i uciekł do pobliskiego bloku. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce dysponując rysopisem bezmyślnego kierowcy szybko go odnaleźli. Trafił do policyjnego aresztu. Przyznał się do spowodowania kolizji z pojazdami. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Elbląg. Pijany kierowca potrącił 26-letnią kobietę

Do policyjnego aresztu trafił pijany 63-latek. Mężczyzna, kierując fiatem punto, potrącił 26-letnią kobietę. Teraz, oprócz utraty prawa jazdy, grozi mu kara nawet do 4,5 roku pozbawienia wolności. Do wypadku doszło wczoraj około godziny 15.00 przy ulicy Bema w Elblągu. Kobieta wbiegła wprost pod nadjeżdżający samochód poza przejściem dla pieszych. Ze złamaniem podudzia i ogólnymi potłuczeniami trafiła do szpitala.
63-letni kierowca został zatrzymany w policyjnym areszcie. Jak się okazało miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

 

Braniewo. Nietrzeźwy 17–letni Ireneusz B. z gm. Pieniężno został zatrzymany w miejscowości Piele gm. Pieniężno wczoraj po godzinie 5.00, gdy kierował samochodem marki BMW. Nastolatek nie posiadał prawa jazdy, dokumentów pojazdu, ani OC. Dodatkowo okazało się, że jest pod wpływem alkoholu. W chwili zatrzymania miał prawie 1 promil w organizmie. Młodzieniec trafił do policyjnego aresztu, a samochód został odholowany na strzeżony parking.

Gdańsk. Wieczorem w Szymbarku policjanci z posterunku w Stężycy wspólnie z policjantami z Kartuz zatrzymali do kontroli drogowej osobowego peugeota. Kiedy policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy okazało się, że 40-letni mieszkaniec Kościerzyny miał ponad 3 promile alkoholu.

Olsztyn. Inspektorzy transportu drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę autobusu. 51-letni Manfred F. z Niemiec, jak się okazało, miał około 1,3 promila alkoholu w organizmie. Wiózł 26 osób z Mrągowa do Gdańska. Kierowca trafił do komendy policji. Do zdarzenia doszło dziś około godziny 10.30. Inspektorzy przekazali pijanego kierowcy policjantom. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
 

Józefów (pow. świdnicki) Do wypadku doszło wczoraj w Józefowie w powiecie świdnickim. Jadący z pasażerką , 25 – letni mieszkaniec gm. Piaski na łuku jezdni stracił panowanie nad motocyklem prawdopodobnie w wyniku nadmiernej prędkości. Honda zjechała do przydrożnego rowu i wywróciła się. Kierowca uciekł, pozostawiając na miejscu ranną pasażerkę. 24 – letnia mieszkanka lublina doznała wstrząśnienia mózgu i urazu kręgosłupa. Trafiła do szpitala. Policjanci zatrzymali kierowcę o 22.00 w jego domu. Przyznał, że zanim usiadł na motocykl wypił piwo. Badanie wykazało u niego 0,16 promila alkoholu. Ze złamanym obojczykiem, pod dozorem policjantów, przebywa w szpitalu. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku.

Warszawa. Stołeczni wywiadowcy o godzinie 14.00 wylegitymowali kierowcę skutera, którego podczas jazdy ulicą Sierakowskiego wyraźnie zarzucało na boki. Jak się później okazało ich przypuszczenia okazały się trafne. Piotr D. miał ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Jego policyjne dossier pokazało, że już po raz czwarty dopuścił się kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. 37 - latek trafił do izby wytrzeźwień. Dzisiaj usłyszał zarzuty. Poddając się dobrowolnie karze otrzymał rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, cztery lata zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i jazdy rowerem oraz pięćset złotych świadczenia na cel wskazany przez sąd.

Rzeszów: Wczoraj, kilkanaście minut przed godz. 14, Policja została powiadomiona o pijanym kierowcy, który kierując citroenem xsara na francuskich numerach rejestracyjnych, w Jabłonicy Polskiej w powiecie brzozowskim zderzył się z cinquecento. Po kolizji sprawca nie zatrzymał się, lecz odjechał w kierunku Korczyny. Pokrzywdzonemu udało się zatrzymać przejeżdżający samochód ze swoimi znajomymi w środku i wspólnie ruszyli w pościg za drogowym piratem. Udało się im dogonić go w Komborni, zaraz też wezwali Policję. Kiedy tylko sprawca zorientował się, że na miejscu niebawem pojawi się radiowóz, uciekł w pobliskie pola. Po krótkim pościgu tam zatrzymali go policjanci z posterunku w Korczynie. Po ustaleniu tożsamości uciekiniera i sprawdzeniu go w policyjnej bazie danych, okazało się że jest to 32-letni Dariusz L., mieszkaniec powiatu krośnieńskiego, który ma orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za wcześniejszą "jazdę na podwójnym gazie". Również i tym razem mężczyzna był pijany, w jego organizmie stwierdzono prawie 3,2 promila alkoholu. Dariusz L. został zatrzymany.

Lublin. 28-letni Mariusz J. pozostanie w areszcie na co najmniej 3 miesiące. W niedzielę będąc nietrzeźwy wjechał swoim BMW w drzewo. Jego siostra zmarła w szpitalu. Grozi mu kara 12 lat pozbawienia wolności.

 

 

Wypadek wydarzył się około 10.20 na krajowej 17 w Sielcach w powiecie puławskim. BMW kierowane przez 28-letniego mieszkańca Lublina na łuku drogi wypadło z trasy i uderzyło w przydrożne drzewo. Auto zostało tak mocno rozbite, że strażacy musieli odcinać dach aby uwolnić jadące w nim osoby. Z miejsca wypadku do szpitala trafiły cztery osoby, to pasażerowie BMW w tym dwójka dzieci w wieku 11 i 13 lat. Pasażer po udzieleniu pomocy opuścił szpital, pozostały w nim dzieci oraz ich 35-letnia matka, której stan jest najpoważniejszy. Kobieta w stanie bardzo ciężkim trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej. Niestety tego samego dnia wieczorem zmarła w szpitalu. Kierowca samochodu wyszedł z wypadku bez szwanku, okazało się jednak, że jest nietrzeźwy. Wynik badania - 0,6 promila alkoholu. 28-latkowi po wytrzeźwieniu prokurator przedstawił zarzut spowodowania wypadku drogowego w stanie nietrzeźwym.  Jak się okazało mężczyzna odwoził na lotnisko do Warszawy swoją rodzinę powracająca do Hiszpanii, wsiadł za kierownicę mimo, że do późna w nocy pił alkohol. Dwójka dzieci, która znajduje się jeszcze w szpitalu jest w stanie dobrym. W najbliższym czasie zostaną wypisane do domu.

Policjanci przypominają! Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.
 

 

Powrót na górę strony