Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadka pirata - recydywisty

Data publikacji 31.08.2008

Po raz trzeci policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali 29-letniego mężczyznę związanego z procederem piractwa telewizyjnego. Tym razem mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego wpadł w policyjną zasadzkę dzięki współpracy śledczych i przedstawiciela warszawskiej firmy zajmującej się ochroną praw autorskich.

Stróże prawa uzyskali informację, że mimo wcześniejszych „wpadek” 29-latek nadal skupuje zestawy do odbioru płatnych platform telewizji satelitarnych, a po przeprogramowaniu dekoderów sprzedaje je za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych. Ostatnio mężczyzna poszerzył jednak swoją przestępczą ofertę – oprócz przeprogramowanych dekoderów i kart chipowych umożliwiających bezpłatny dostęp do pełnego pakietu programów jednej z platform telewizyjnych, złamał także zabezpieczenia i oferował swoim klientom program do nawigacji satelitarnej "AutoMapa".

Mężczyzna został zatrzymany w okolicy jednej z restauracji, gdzie umówiony był na transakcję kupna – sprzedaży. Policjanci pilnie obserwowali lokal. "Pirat" komputerowy przybył na spotkanie vw golfem, wysiadł z samochodu i pokazał kontrahentowi „trefny” towar, który miał w bagażniku. W tym momencie, praktycznie na gorącym uczynku wpadł w ręce stróżów prawa.

W samochodzie znaleziono przeprogramowany dekoder do odbioru telewizji cyfrowej, 4 karty chipowe oraz urządzenie do nawigacji z zainstalowanym nielegalnie programem "AutoMapa". W ślad za tym "odkryciem" policjanci przeszukali także pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, które zajmował 29-latek. Tu w ręce śledczych wpadły: jednostka centralna komputera z zainstalowanym nielegalnie oprogramowaniem, 5 dekoderów do odbioru telewizji cyfrowej, dekoder przerobiony w sposób umożliwiający darmowy odbiór płatnych kanałów satelitarnych, 2 karty chipowe, 2 urządzenia służące do przeprogramowywania kart i dekoderów, płyta z nielegalnym programem Windows XP oraz karty z zainstalowanym nielegalnie programem "AutoMapa" i pamięć zewnętrzną z zainstalowanymi nielegalnymi programami. Wszystkie przedmioty – z samochodu i mieszkania skrupulatnie zabezpieczono.

Zatrzymanemu piratowi przedstawiono zarzuty uzyskania cudzego programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, paserstwa oraz popełnienia przestępstw określonych w art. 6 Ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.

 

Powrót na górę strony