Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łódź: Nowoczesna technika pomogła wykryć zabójcę sprzed 9 lat

Piotrkowscy policjanci z pomocą najnowocześniejszej techniki wykrywali zabójstwo sprzed 9 lat. Do zdarzenia doszło w styczniu 1996 roku. Wówczas to zbierający chrust mężczyzna ujawnił w lesie na obrzeżach miasta w pobliżu osiedla Wierzeje roznegliżowane zwłoki kobiety. Ustalono, że denatką była 45-letnia mieszkanka Piotrkowa Trybunalskiego.

Na miejscu zabezpieczono szereg różnego rodzaju śladów kryminalistycznych. Przyjęto kilka wersji zdarzenia jednak nie zdołano wówczas ustalić sprawcy tej makabrycznej zbrodni . Policjanci bardzo często jednak wracają do starych spraw.

Dzięki najnowocześniejszym środkom techniki udaje się poddać zabezpieczone wiele lat temu ślady ponownej analizie. Ujawniony na miejscu zabójstwa z przed 9 lat odcisk linii papilarnych został zweryfikowany przez czujne "oko" systemu identyfikacji śladów papilarnych AFIS. Wskazał on jego właściciela, który był już daktyloskopany w związku z zarzutami rozboju i włamania. Dzisiaj piotrkowscy policjanci zatrzymali 48-letniego podejrzewanego. Został przewieziony do prokuratury gdzie zostanie mu przedstawiony zarzut zabójstwa, do którego doszło najprawdopodobniej na tle seksualnym.

AFIS

Automatyczny System Informacji Daktyloskopijnej to system komputerowy umożliwiający szybkie wykrywanie sprawców przestępstw na podstawie pozostawionych przez nich na miejscu zdarzenia śladów linii papilarnych. System wykorzystywany jest także do ustalania tożsamości osób zatrzymanych przez policję, kontroli na przejściach granicznych oraz do identyfikacji zwłok. Istotę systemu AFIS stanowi możliwość automatycznego zakodowania pojedynczego śladu z miejsca przestępstwa i porównania go w ciągu kilku minut z odciskami palców lub dłoni milionów osób. Polski system AFIS należy do najnowocześniejszej jego wersji, która jest skuteczniejsza od poprzednich o około 20 proc., a także umożliwia porównywanie odcisków dłoni. Porównanie nowego śladu ze śladami zamieszczonymi w bazie, w zależności od rodzaju śladu trwa od 1 do 12 minut. System został zakupiony ze środków PHARE, w ramach przetargu organizowanego przez Komisję Europejską.
Powrót na górę strony