Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policja ostrzega przed oszusatmi

Data publikacji 30.08.2006

Duet fałszywych administratorów, młoda kobieta i mężczyzna, oszukał wczoraj dwie starsze kobiety w ich własnych mieszkaniach. Pretekstem było rzekome sprawdzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jedna z kobiet straciła przez oszustów gotówkę w kwocie 700 zł, druga złotą biżuterię wartą 2000 zł.

Do pierwszego zdarzenia doszło ok. godz. 11.00 na ul. Okopowej w Lublinie. Rzekomi administratorzy zapukali do mieszkania 90-letniej kobiety, informując ją, że muszą sprawdzić instalację wodociągową w mieszkaniu. Poprosili kobietę o odkręcenie wody w kuchni i w łazience. Kiedy właścicielka wróciła, mężczyzna wspomniał, że administracja prowadzi promocję dla osób powyżej 65 roku życia wypłacając jednorazowo 100 zł. Wyjął banknot 200 złotowy prosząc tylko o rozmienienie. Starsza pani przeszła po pieniądze do portfela, towarzyszyła jej młoda kobieta. Wróciła do mężczyzny, wręczyła mu resztę, chwilkę porozmawiała i młodzi ludzie opuścili mieszkanie. Dopiero po kilku godzinach, chcąc iść opłacić rachunki kobieta zauważyła, że w portfelu brakuje 700 zł. O wszystkim powiadomiła Policję.

Sprawczynię oszustwa opisała jako kobietę w wieku ok. 20-23 lat, wzrostu ok. 150 cm, drobnej budowy ciała z włosami blond czesanymi do tyłu. Mężczyzna wyglądał na 20 lat, szczupły, niewysoki, mówił w sposób niewyraźny.

Drugi, podobny przypadek miał miejsce na ul. Kunickiego w Lublinie o godz. 12.30. Do mieszkania 69-letniej kobiety weszła młoda kobieta z mężczyzną, przedstawiając się jako pracownicy MPWiK. Pod pretekstem kontroli sprzętu wodno-kanalizacyjnego poprosili o pomoc przy odkręcaniu wody w kuchni. Sprawcy wykorzystali w ten sposób nieuwagę gospodyni i skradli jej biżuterię wartą 2000 zł. W tym przypadku 69-letnia mieszkanka Lublina nie była w stanie podać rysopisów osób, które ją oszukały.

Policja przypomina, szczególnie osobom, które mają pod opieką starszych ludzi, o informowaniu tych osób, że nie powinny wpuszczać do mieszkań żadnych osób nieznajomych. Administracja powinna informować swych lokatorów o ewentualnych, planowanych odwiedzinach swych pracowników, podając godziny wizyt. Ponadto, w razie wątpliwości zawsze należy prosić o okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość takich osób, można także zadzwonić do administracji prosząc o potwierdzenie niezapowiedzianej wizyty. Z całą pewnością pozwoli to na uniknięcie potencjalnej kradzieży.
Powrót na górę strony
Polska Policja