Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Laserem w "pirata"

Data publikacji 25.09.2008

Laserowy radar, który można używać przy każdej pogodzie, w deszczu i we mgle, nawet przez szybę radiowozu, a w dodatku jest odporny na upadek. Takie urządzenia wykorzystali dzisiaj policjanci ze stołecznej drogówki przy mierzeniu prędkości samochodów na ulicy Sobieskiego w Warszawie. Ultralyte 20-20 pozwala na pomiar nawet z odległości 1 kilometra, gdy pojazdy poruszają się jeden za drugim.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego, którzy przeszli odpowiednie szkolenie w posługiwaniu się laserowym radarem, podkreślają zalety nowego sprzętu. Ultralyte 20-20 to urządzenie wykorzystujące wiązkę lasera, a nie fale radiowe, jak dotychczas użytkowane radary. Czas pomiaru jest bardzo krótki i wynosi zaledwie 0,3 sekundy, co sprawia, że wykorzystywane przez "zapobiegliwych" kierowców, antyradary stają się bezużyteczne. Radar laserowy zasilany jest akumulatorkami lub bateriami i nie "wiąże" policjanta z radiowozem. Sprzęt można wykorzystywać w trudnych warunkach atmosferycznych, podczas deszczy lub przy mgle. Może pracować w temperaturze od -30oC do + 60oC. Urządzenie zdolne jest wykonać pomiar nawet przez szybę radiowozu. Jego konstrukcja jest ponadto odporna na upadek. Prędkość pojazdu można sprawdzić nawet z odległości 1 km zarówno, gdy się zbliża, jak i wówczas, kiedy się oddala. Radar waży niewiele ponad 1,5 kg.

O skuteczności nowego sprzętu przekonali się dzisiaj kierowcy, którzy nie zastosowali się do ograniczenia prędkości jadąc ulicą Sobieskiego w Warszawie. Osoby z "ciężką nogą" zatrzymane za nadmierną prędkość, musiały liczyć się z mandatami od 300 do 500 złotych oraz otrzymaniem od 6 do 10 punktów karnych.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.33 MB)

Powrót na górę strony