Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za kradzieże samochodów

Data publikacji 15.10.2008

Śląscy policjanci zatrzymali osiem osób podejrzanych o kradzieże samochodów, włamania do obiektów handlowych i usługowych oraz oszustwa i fałszerstwa. Śledczy odzyskali trzy samochody wartości ponad 100 tys. złotych. Przestępcy usłyszeli 263 zarzuty. Mogą spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

Grupa przestępcza działała na terenie województwa śląskiego od 1999 do 2007 roku.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością samochodową KWP w Katowicach w ciągu kilku ostatnich dni zatrzymali ośmiu mieszkańców Śląska działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawcy kradli auta oraz włamywali się do pojazdów a także obiektów handlowych i usługowych. Ponadto przestępcy dokonywali oszustw i fałszerstw. Wśród zatrzymanych były osoby, które prowadziły działalność gospodarczą związaną z obrotem autami oraz mechaniką pojazdową.

Śledczy odzyskali trzy samochody łącznej wartości 110 tys. złotych oraz dużą ilość silników oraz skrzyń biegów. Łącznie sprawcy usłyszeli 263 zarzuty, a na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie ruchome wartości 170 tysięcy złotych.

Decyzją sądu sześciu mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych, natomiast jeden z nich został objęty dozorem policyjnym.

Ta realizacja jest drugą w tej sprawie. Podczas pierwszej zatrzymano dwie osoby, które zostały tymczasowo aresztowane. Policjanci prowadzący śledztwo nie wykluczają kolejnych zatrzymań nawet kilkunastu osób, które mogą usłyszeć kilkaset zarzutów. Za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej sprawcy w więzieniu mogą spędzić nawet 10 lat.

W ciągu kilku minionych lat w województwie śląskim policjanci odnotowali 60% spadek kradzieży samochodów, co jest najlepszym wynikiem w Polsce. Ponadto dwukrotnie wzrosła wykrywalność w ujawnianiu sprawców tych przestępstw. Najważniejsze jest, że ciężka praca policjantów doprowadziła do zwrotu prawowitym właścicielom nawet 60% skradzionych aut.

Powrót na górę strony