Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przetrzymywali zwierzęta w skandalicznych warunkach

Data publikacji 15.10.2008

Prawie 30 rasowych psów, w większości z rodowodami, 12 papug, w tym dwie chronione gatunkowo, oraz kot i jeż trzymanych było w skandalicznych warunkach w dwóch domach jednorodzinnych na terenie Poznania. Zwierzęta przebywały w małych klatkach od dawna niesprzątanych. Niektóre z nich są bardzo ciężko chore. 34-letnia kobieta i jej 49-letni znajomy, którzy „zajmowali się” zwierzętami usłyszą zarzuty z Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Pracownicy Pogotowia i Straży dla Zwierząt z Trzcianki poprosili o asystę w czasie interwencji w jednym z domów jednorodzinnych na terenie dzielnicy Nowe Miasto w Poznaniu. Okazało się, że pod wskazanym adresem w nieludzkich warunkach przetrzymywane są zwierzęta. Na miejscu zastano psy, papugi, kota i jeże, które przebywały w prowizorycznych budach i klatkach. Już z daleka zwierzaki wyglądały na wygłodniałe i zabiedzone, a ich skomlenie było słychać w najbliższej okolicy.

Psy trzymane były w ogrodzie i w domu w klatkach oraz na uwięzi. We wszystkich tych miejscach były sterty odchodów, świadczące o tym, że nikt tam nie sprzątał od długiego czasu. Często nieczystości te tworzyły zbitą, kilku lub kilkunastocentymetrową warstwę, po której chodziły zwierzęta. Psy były zaniedbane, zapchlone, a ich sierść była pokryta odchodami i niejednokrotnie miała zmiany chorobowe. Zwierzęta nie miały dostępu do wody, a wiele z pojemników było pokrytych pajęczynami.

Na miejscu policjanci i pracownicy pogotowia znaleźli kilkanaście psów różnych ras w większości posiadające rodowody, 12 papug z tego dwie chronione gatunkowo, kota i jeża. W trakcie odbierania zwierząt okazało się, że kobieta posiada jeszcze jeden dom na Wildzie. Tam zostało znalezionych kolejnych 20 psów i jedna papuga. Wszystkimi zwierzętami zajęli się pracownicy Pogotowia i Straży dla Zwierząt.

W sumie z dwóch domów zostało zabranych 13 Spanieli, 8 Yorków, 3 Westy, 2 Chichuachua, owczarka szkockiego Collie, 12 papug w tym dwie chronione – kakadu, kot i jeż. W tej chwili zwierzętami zajmują się pracownicy pogotowia dla zwierząt, którzy zajęli się leczeniem, które może kosztować nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

34-letniej kobiecie i jej 49-letniemu znajomemu zostaną przedstawione zarzuty z Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Czytaj również: Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem >>

Powrót na górę strony