Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowali wytwórnię nielegalnego spirytusu

Data publikacji 16.10.2008

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego i Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie weszli do magazynów elbląskiej firmy zajmującej się obrotem rozcieńczalnikami spirytusowymi. W rzeczywistości pod płaszczykiem legalnej działalności gospodarczej pełną parą pracowała rozlewnia nielegalnego alkoholu. Funkcjonariusze zabezpieczyli około 1000 litrów oczyszczonego spirytusu i zatrzymali trzech mężczyzn, w tym właściciela firmy i jednocześnie organizatora procederu, podejrzanych w tej sprawie.

Mężczyźni wzbogacą się także o dodatkowe zarzuty między innymi posiadania narkotyków i broni. Wstępnie oszacowano, że proceder ten trwający od grudnia 2006r. mógł narazić skarb państwa na straty prawie 5 mln zł. Zlikwidowanie nielegalnie działającej rozlewni zapobiegło także dalszym stratom budżetu państwa z tytułu niezapłaconych podatków.

Do realizacji sprawy, nad którą od kilku miesięcy wspólnie pracowali policjanci z Centralnego Biura Śledczego i funkcjonariusze olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej, doszło wczoraj około godziny 17.00. Grupa realizacyjna weszła do magazynu, który był wynajmowany do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na obrocie rozcieńczalnikami spirytusowymi. Jednak pod płaszczykiem legalnej firmy pełną parą pracowała tam rozlewnia nielegalnego alkoholu.

Funkcjonariusze, aby wejść do pomieszczeń musieli wyważyć drzwi, ponieważ osoby będące wewnątrz pomieszczenia, kompletnie zaskoczone obecnością policji, zamknęły się tam.

W magazynach policjanci i funkcjonariusze urzędu kontroli skarbowej zabezpieczyli około 1000 litrów spirytusu, którego proces oczyszczania odbywał się na profesjonalnej linii technologicznej. Zabezpieczono także system pomp, filtry do wielokrotnego oczyszczania spirytusu, zbiorniki, około 2 tysięcy butelek, etykiety i odczynniki chemiczne do oczyszczania alkoholu.

Oprócz tego funkcjonariusze w magazynie znaleźli karabin i około 20 gram marihuany i amfetaminy.

Na miejscu realizacji zatrzymani zostali dwaj mężczyźni - 32-letni Janusz B i 30-letni Zbigniew Ch. mieszkańcy powiatu elbląskiego. Ten pierwszy był już karany za nielegalny wyrób spirytusu.

Następnie, po wcześniejszej obserwacji, na jednej z ulic Malborka wpadł 32-letni Robert G. To szef firmy i, jak wynika z ustaleń, główny organizator przestępczego procederu. On także był już karany za takie samo przestępstwo.

Wszyscy podejrzani trafili do policyjnych celi. Usłyszeli zarzuty nielegalnego wyrobu spirytusu, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Za popełnienie tego przestępstwa w więzieniu można spędzić nawet 3 lata.

Jednak lista zarzutów sprawców została wzbogacona o kolejne dotyczące posiadania i rozprowadzania narkotyków oraz nielegalne posiadanie broni.

Policjanci i funkcjonariusze olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej nadal prowadzą czynności w tej sprawie. Już wiedzą, ze nielegalny spirytus był hurtowo sprzedawany. Obecnie funkcjonariusze ustalają i docierają do odbiorców. Badania laboratoryjne wskażą także, czy zabezpieczony alkohol mógł szkodzić życiu i zdrowiu osób go spożywających.

Wstępnie oszacowano, że proceder ten trwający od grudnia 2006r. mógł narazić skarb państwa na straty prawie 5 mln zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochody należące do organizatora nielegalnego procederu. W firmie pomysłodawcy przestępczej działalności została wszczęta kontrola przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie.

Powrót na górę strony