Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kobiety same się obronią

Data publikacji 17.10.2008

W Chełmie zakończyła się piąta edycja kursu samoobrony dla kobiet pod hasłem "Kobieta bezpieczna". Blisko 50 kobiet przez trzy tygodnie uczyło się technik samoobrony. Wczoraj odebrały zaświadczenia. Teraz wiedzą nie tylko jak unikać niebezpieczeństw, ale także jak efektywnie bronić się w czasie ataku.

Akcja, która już po raz piąty odbyła się pod patronatem komendanta miejskiego Policji w Chełmie adresowana była do wszystkich kobiet bez względu na wiek, wykształcenie czy wykonywany zawód, bowiem każda z Pań może stać się potencjalną ofiarą. Przez trzy tygodnie blisko 50 mieszkanek powiatu chełmskiego systematycznie pod okiem policyjnego instruktora ćwiczyło w policyjnej świetlicy techniki samoobrony.

Głównym celem tej akcji było uświadomienie kobietom potencjalnych zagrożeń i sposobów ich neutralizowania.

Szczególnie narażoną grupą na napady są kobiety postrzegane jako "słaba płeć", co za tym idzie są pozornie łatwym obiektem ataku. W tej chwili stereotyp "słabej kobiety" słusznie się zmienia, co umożliwia zmianę tej teorii. Nie jeden napastnik już się o tym boleśnie przekonał i na pewno drugi raz nie zdecyduje się zaatakować pozornie bezbronnej kobiety.

Podczas prowadzonych zajęć policyjny instruktor przekazywał kursantkom wiedzę na temat bezpieczeństwa a w szczególności: umiejętności rozpoznawania sytuacji niebezpiecznych; umiejętności zachowania się w takich sytuacjach, a także stosowania podstawowych technik samoobrony. Uczestniczki kursu oprócz zajęć praktycznych przeszły także ćwiczenia z zakresu psychologii. Wczoraj wykładem psychologa została zakończona „Kobieta Bezpieczna”. Panie z rąk komendanta chełmskiej Policji insp. Mirosława Sobczuka otrzymały zaświadczenia.

Akcja ta z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestniczek.


Pamiętaj!
Na ulicy możesz liczyć głównie na siebie. Unikaj miejsc mało uczęszczanych, szczególnie idąc samotnie nocą; nie reaguj, kiedy ktoś cię strofuje lub zaczepia; by uwolnić się od natręta zwróć się do kogoś o pomoc, wejdź do sklepu lub baru, zadzwoń do jakiegoś mieszkania lub lokalu. Nigdy nie łap tzw. "okazji". Zachowaj wstrzemięźliwość w rozmowie z nowo poznanymi ludźmi; unikaj źle oświetlonych miejsc i zakamarków.
 

Powrót na górę strony