Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

15 osób wyłudziło 2 mln złotych

Data publikacji 22.10.2008

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 15 osób, które od 2002 do 2006 roku wyłudziły ponad 2 miliony złotych z banków i firm leasingowych w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli wart ponad 2 miliony zł majątek podejrzanych. Teraz grozi im do 10 lat więzienia.

Funkcjonariusze CBŚ od kilku miesięcy pracowali nad sprawą kilkumilionowych wyłudzeń kredytów z banków i leasingów z firm leasingowych w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Pod lupę śledczych trafiły sprawy z lat 2002-2006, w których kwoty jednorazowego wyłudzenia przekraczały nawet kilkaset tysięcy zł.


Policjanci przeanalizowali wiele dokumentów. Były to zaświadczenia o zatrudnieniu i osiąganych dochodach, operaty szacunkowe i wyceny nieruchomości oraz inne dokumenty umożliwiające otrzymanie z banków i firm leasingowych pieniędzy na zakup domów, mieszkań, samochodów, wózków widłowych i innych urządzeń. Funkcjonariusze wpadli na trop kilkudziesięciu osób, które działając w ścisłym porozumieniu tworzyli jednolitą ekipę wyspecjalizowaną w oszustwach i wyłudzeniach.

 

Od czerwca do października tego roku oficerowie CBŚ zatrzymali w tej sprawie już 15 osób z których 9 trafiło do aresztu. W grupie zatrzymanych nie było mowy o przypadkowości ich roli w przestępstwie. Mózg stanowiły osoby, które posiadały wiedzę o wymaganej dokumentacji przez instytucje udzielające kredytów. Kolejne osoby fałszowały i kompletowały te dokumenty.


Wyszukiwaniem podstawionych kredytobiorców, czyli tzw."słupów" zajmowała się wtajemniczona w przestępczy proceder osoba. Byli to przede wszystkim bezrobotni, którzy za kilkaset złotych udostępniali dowody osobiste i firmowali swoim nazwiskiem wnioski kredytowe. Następnie przyznane kredyty i leasingi osobiście odbierali. Całość przestępczej grupy zamykały osoby pracujące w bankach lub firmach leasingowych.


To właśnie one " przymykały oko" na nie kompletne i fałszywe dokumenty. Postawiono im do tej pory kilkadziesiąt zarzutów dotyczących wyłudzeń, oszustw, fałszerstw na łączną kwotę ponad 2 miliony złotych oraz wręczenia łapówek w kwocie co najmniej 150 tysięcy zł. osobom podejmującym korzystne dla nich decyzje.


Wszyscy zatrzymani są mieszkańcami południowej Wielkopolski i mają od 30 do 58 lat. Wcześniej znani byli już ze swojej przestępczej działalności w obszarze oszustw i wyłudzeń. Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi nawet do 10 lat więzienia.

Powrót na górę strony