Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kamizelki odblaskowe dla dzieci

Data publikacji 22.10.2008

Policjanci przez cały rok prowadzą działania i akcje prewencyjne by w jak najszerszym zakresie zapewnić bezpieczeństwo i jego poczucie obywatelom. Jednym z ważnych elementów takich akcji jest bezpieczeństwo najmłodszych. Właśnie dzisiaj konińscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego spotkali się z najmłodszymi uczniami klas szkół podstawowych. Była to okazja do przekazania kamizelek odblaskowych, które dzieci powinny mieć założone w czasie wycieczek szkolnych.

Policjanci przez cały czas poszukują skutecznych metod na zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Organizują spotkania i akcje, podczas których uświadamiają młodych ludzi z jakiego rodzaju zagrożeniami mogą się spotkać w swoim życiu. Uczą także jak się ich ustrzec.


Funkcjonariusze prewencji z Konina wpadli na pomysł rozdania w szkołach kamizelek odblaskowych z napisem "Bądź widoczny na drodze". Takie "ubranko" powinno mieć na sobie każde dziecko będące uczestnikiem wycieczki szkolnej lub rajdu. Bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców powiatu nie jest też obojętne władzom miasta. Tak więc do akcji włączył się Prezydent Miasta, który ze środków samorządowych kupił 400 sztuk kamizelek. Celem tej inicjatywy jest uświadomienie dzieciom jak bardzo ważne jest w czasie poruszania się po drodze, korzystanie przez osoby piesze z elementów odblaskowych, zwłaszcza w warunkach o ograniczonej widoczności. Goście reprezentujący wybrane szkoły z rąk Pana Prezydenta i Komendanta Policji odebrali zakupione kamizelki odblaskowe z widocznym napisem "Bądź Widoczny na Drodze".
Ponadto każde dziecko uczestniczące w dzisiejszym spotkaniu dostało opaskę odblaskową. Najlepsi z uczniów, którzy odpowiedzieli na pytania z przygotowanego mini-konkursu z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa, zostali nagrodzeni dodatkowymi upominkami. Na zakończenie spotkania dzieci w towarzystwie policjantów oglądały sprzęt będący na wyposażeniu policji oraz mogły sprawdzić swoją celność strzelając na urządzeniu służącym do tzw. "treningu bezstrzałowego".

Statystyki policyjne wyraźnie wskazują, ze wiele zdarzeń drogowych można by uniknąć gdyby piesi byli bardziej widoczni.Prawo o ruchu drogowym stanowi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jednak należy pamiętać, że zła widoczność może przyczynić się do najechania na pieszego także na obszarze zabudowanym. O ile jasne lub fluorescencyjne ubrania dzieci spełniają swoją funkcję w ciągu dnia, o tyle po zmroku ich widoczność z pozycji kierującego jest niewystarczająca.
Warto pamiętać, że poruszając się drogą po ciemku bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości 20 – 30 metrów. Samochód jadący z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy. Kierujący zatem nie ma żadnych szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy - kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe. Prawidłowo noszone odblaski powinny być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych.

Powrót na górę strony