Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczny materiał nie trafi do przestępców

Data publikacji 23.10.2008

Bombę lotniczą, 4 granaty moździerzowe, 36 sztuk pocisków artyleryjskich, 84 granaty ręczne i 114 zapalników odkopali w ciągu ostatnich dni stołeczni policjanci z wydziału dw. z terrorem kryminalnym i zabójstw. 210 kg materiałów wybuchowych zostało zabezpieczonych w podwarszawskich lasach. Znaleziony materiał został już przekazany saperom.

Stołeczni policjanci już nie pierwszy raz przeszukiwali lasy w okolicach Warszawy w poszukiwaniu niebezpiecznych pozostałości z okresu wojny. O tym, jak niebezpieczne są takie znaleziska, nie trzeba nikogo przekonywać. Materiały te szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia. Należy pamiętać, że pocisk, który był niewypałem lub nie został zdetonowany podczas uderzenia jest już obarczony wadą. Ponadto pociski i granaty zawierają znaczne ilości bardzo silnych kruszących materiałów wybuchowych, które mimo 60-letniego zalegania w ziemi, nie tracą swoich właściwości.

Niestety grupy przestępcze wykorzystują znaleziony w podwarszawskich lasach materiał do konstruowania samodziałowych urządzeń wybuchowych. Na szczęście tym razem niebezpieczny materiał nie trafi do przestępców.

W trakcie ostatniej akcji policjanci z wydziału dw. z terrorem kryminalnym znaleźli w podwarszawskich lasach około 210 kilogramów materiału wybuchowego, w tym: bombę lotniczą, 4 granaty moździerzowe, 36 sztuk pocisków artyleryjskich, 84 granaty ręczne i 114 zapalników . Tylko w zeszłym roku znaleziono ich ponad 500 kilogramów. Znalezione pociski artyleryjskie i granaty moździerzowe przekazano saperom Wojska Polskiego, którzy zdetonowali je na poligonie.

Zwracamy się do wszystkich osób spacerujących po lasach, aby nie zabierały niebezpiecznych przedmiotów. Jeżeli ktokolwiek zauważy podejrzane znalezisko, proszony jest o natychmiastowe powiadomienie Policji.

Film Niebezpieczny materiał nie trafi do przestępców


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Niebezpieczny materiał nie trafi do przestępców (format flv - rozmiar 1.83 MB)

Powrót na górę strony