Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili z NFZ ponad 2 mln zł

Data publikacji 24.10.2008

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie wyłudzeń ponad 2 mln zł z Narodowego Funduszu Zdrowia. To sprawa zrealizowana przez policjantów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W procederze brało udział kilkanaście osób, w tym m.in. lekarz i aptekarze. Wobec pięciu z zatrzymanych sąd zastosował tymczasowe aresztowania. W toku śledztwa funkcjonariusze przesłuchali ponad pół tysiąca osób. Zabezpieczyli kilka tysięcy recept, faktur i innych dokumentów.

Policja zatrzymała podejrzanych w listopadzie ubiegłego roku, po dwóch latach rozpracowywania mechanizmu działania i wyjaśniania powiązań między podejrzanymi. Jej początek dały informacje własne Policji i wyniki kontroli NFZ.

Z zebranych dowodów wynika, że jeden z lekarzy wypisywał recepty na drogi lek na raka - lucrin depot. Jego jedna ampułka kosztuje około 1,5 tys. zł i jest niemal w całości refundowana przez NFZ. Doktor robił to bez wiedzy pacjentów. W procederze uczestniczyli aptekarze i przedstawiciel handlowy jednej z firm farmakologicznych. Wspólnicy lekarza sporządzali fikcyjną dokumentację wymaganą przez fundusz. Wyłudzonymi pieniędzmi wspólnie się dzielili.

Śledczy ustalili, że w latach 2001-2005 lekarz wystawił blisko 1700 recept na nazwiska blisko 300 pacjentów.

Aby przygotować akt oskarżenia policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą przesłuchali ponad 500 osób, zabezpieczyli kilka tysięcy recept, faktur i innych dokumentów. W procederze brało udział kilkanaście osób, wobec pięciu z nich sąd zastosował tymczasowe aresztowania. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie w kwocie ponad 100 tys. zł.

W poniedziałek 72 tomy akt śledztwa policjanci przekazali do Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Powrót na górę strony