Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantka patronem

Nadkom. Bogusława Olechnowicz, była reprezentantka Polski w judo, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Seulu i Barcelonie i wielokrotna medalistka Mistrzostwach Europy i Mistrzostw Świata, a obecnie instruktor słupskiej Szkoły Policji została wybrana na patronkę jednej z klas w Szkole Podstawowej w Kwakowie niedaleko Słupska.

Kwakowo to wieś leżąca 12 kilometrów od Słupska. Znajdująca się tam Szkoła Podstawowa nosi imię Polskich Olimpijczyków. Tradycją placówki jest, że każdego roku każda klasa pierwsza, rozpoczynając naukę, obiera sobie za patrona jednego z polskich olimpijczyków.

Pierwszaki, które rozpoczęły naukę we wrześniu, a także ich rodzice wybrali sobie na patronkę nadkom. Bogusławę Olechnowicz, brązową medalistkę w judo podczas igrzysk olimpijskich w Seulu, która obecnie jest instruktorem Zakładu Wyszkolenia Specjalnego Szkoły Policji w Słupsku.

Nadkom. Bogusława Olechnowicz, judoczka reprezentująca Gryfa Słupsk, była siedmiokrotną mistrzynią Polski: 5 razy w kategorii 61 kg (w latach 1985-1988 i 1991) i 2 razy w kategorii "open" (1985, 1988). Jako pierwsza polska zawodniczka, zdobyła medal w judo na Mistrzostwach Europy. W sumie trzykrotnie wywalczyła złoty medal na Mistrzostwach Europy (1985, 1987, 1992), zdobyła też brązowy medal Mistrzostw Świata w 1987 r. Brała udział w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu i Barcelonie. Karierę  sportową zakończyła w 1992 r.

Objęcie patronatu nad klasą połączone było z uroczystością pasowania na ucznia. Pasowania dokonała patronka klasy. Objecie patronatu wiąże się także z pewnymi obowiązkami; wśród nich są między innymi: uczestnictwo w wybranych uroczystościach szkolnych, pomoc w prowadzeniu zajęć dotyczących sportu i ruchu olimpijskiego a także - z racji wykonywanego przez olimpijkę zawodu - również zajęć dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

  • Nadkom. Bogusława Olechnowicz ze swoją klasą
  • Uroczyste pasowanie na pierwszaków przez policjantkę - olimpijkę
  • Pierwszaki i zaproszeni goście
Powrót na górę strony