Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mak i konopie na celowniku Policji

Data publikacji 26.10.2008

Prawie 300 zlikwidowanych plantacji, ponad 10 kilogramów zabezpieczonego suszu konopi, 2200 kg suszu maku i ponad 1500 przedstawionych zarzutów setkom osób zamieszanych w proceder uprawy maku i konopi indyjskiej - to efekt akcji przeprowadzonej przez kryminalnych w całej Polsce. Dzięki niej na ulice nie trafią środki odurzające o szacowanej wartości kilkuset tysięcy złotych.

Walka z przestępczością narkotykową jest jednym z priorytetów policjantów z całej Polski. Codziennie w wielu miastach w naszym kraju zatrzymywane są osoby handlujące środkami odurzającymi. Zwalczanie tego procederu to nie tylko wychwytywanie dilerów i odbiorców, ale także docieranie do wytwórców i hurtowników, likwidowanie plantacji i nielegalnych laboratoriów, w których produkowane są narkotyki.

Pod nadzorem funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego KGP w lipcu i sierpniu w całym kraju przeprowadzono akcję pod kryptonimem "Mak i konopie". Jej głównym celem było namierzenie i zlikwidowanie nielegalnych upraw roślin, które służą do wyrobu środków odurzających oraz zatrzymanie osób, które są zamieszane w ten proceder. Do akcji zostali włączeni funkcjonariusze komend wojewódzkich, miejskich i powiatowych - w sumie ponad tysiąc osób. Na podstawie zebranych informacji policjanci wytypowali miejsca, w których mogły znajdować się plantacje. Uderzenie kryminalnych w plantatorów miało być szybkie i zdecydowane. W realizacji poszczególnych spraw były angażowane ogromne środki, w niektórych brały udział także policyjne śmigłowce, które obserwowały wszystko z powietrza. Kontrolowane były działki, szklarnie, magazyny, pustostany i tereny leśne oraz wiejskie, bo właśnie tam mogły znajdować się plantacje maku i konopi.

W sumie funkcjonariusze zlikwidowali prawie 300 nielegalnych upraw maku i konopi indyjskiej o łącznej powierzchni odpowiadającej 240 boiskom do siatkówki. Ponadto zabezpieczyli ponad 10 kilogramów suszu konopi i 2200 kg suszu maku, który miał trafić na ulice. W trakcie przeprowadzonej akcji kryminalni przedstawili ponad 1500 zarzutów setkom osób, które zajmowały się tym procederem.

W ciągu zaledwie pierwszych sześciu miesięcy tego roku policjanci z komend wojewódzkich i Centralnego Biura Śledczego zabezpieczyli łącznie około 205 kg amfetaminy, 7,5 kg kokainy, 206 kg marihuany, 56 kg haszyszu, 78 kg heroiny i 553 tysiące sztuk ekstazy.

Powrót na górę strony