Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O czym opowiadają przydrożne krzyże

Data publikacji 31.10.2008

Stoją przy każdej polskiej drodze - świadkowie tragedii, pamiątki po ludziach, którzy nigdy nie dojechali do celu… Policjanci z Płocka w okresie weekendu i Święta Zmarłych rozdawać będą ulotki przypominające o ofiarach wypadków drogowych. Natomiast policjanci ruchu drogowego z Katowic będą kierowcom wręczać znicze z nadrukiem "Zapal tym co nie dojechali" także przypominając o ofiarach wypadków. Będą także apelować o rozważną jazdę.

Stoją przy każdej polskiej drodze - świadkowie tragedii, pamiątki po ludziach, którzy nigdy nie dojechali do celu… Niejeden myśli: - Nie moja sprawa, ma taki, czego chciał, mnie to nie dotyczy.  A jednak ile razy wciskasz gaz do dechy albo wsiadasz za kierownicę "tylko po jednym piwie" - już stajesz się potencjalnym bohaterem kolejnej opowieści. Tak rozpoczyna się tekst nowej ulotki, jaką wśród kierowców będą rozprowadzać policjanci z płockiej komendy. Ulotka - to słowo kojarzy się bardzo sztampowo. Jakieś hasła, uwagi, przestrogi, numery telefonów. Ta jednak jest trochę inna.

To ani wypowiadane wprost przestrogi, ani statystyki, ani nawet policyjne relacje z przebiegu wypadku. Tak opisuje ulotkę komendant miejski policji insp. Jarosław Brach. W trzech krótkich opowiadaniach mówimy o trzech ludziach, którzy spowodowali wypadki, bo albo jechali za szybko, albo byli nietrzeźwi. Żadna patologia, tacy zwyczajni ludzie jak każdy z nas. Trzy wypadki, trzy krzyże...

Wiele osób może się utożsamić z bohaterami tych opowiadań. I o to właśnie chodzi - żeby można było zobaczyć jak w szklanej kuli własne życie, które tak łatwo przerywa jedna zła decyzja za kierownicą. I żeby zastanowić się, czy warto.

Po raz pierwszy ulotki będą rozdawane w ramach akcji "Znicz" 1 i 2 listopada. Zanim je wyrzucicie do śmieci - przeczytajcie. Zanim zapomnicie ich treść - pomyślcie...

"Prawdziwe są przydrożne krzyże i ludzkie tragedie, jakie się z nimi wiążą. Zanim mocniej naciśniesz na pedał gazu, nim wsiądziesz pijany do auta - zrób rachunek: co możesz stracić, jak wielką krzywdę śmierć twoja lub osoby, którą zabijesz, wyrządzi rodzinie, bliskim. Czy warto życiowe szanse i marzenia zamienić na przydrożny krzyż? Ci, którzy zginęli na drogach, myśleli jak Ty teraz: MNIE SIĘ TO NIE PRZYTRAFI…

***

Od 31 października do 2 listopada br. policjanci ruchu drogowego z komendy wojewódzkiej w Katowicach będą rozdawali uczestnikom ruchu drogowego specjalne znicze nagrobne. Przesłaniem tej akcji jest apel o zapalenia znicza na grobie osoby, która zginęła w wypadku drogowym. Ponadto otrzymany znicz ma symbolizować przestrogę przed naruszaniem przepisów ruchu drogowego i przypominać o bezpieczeństwie podczas powrotu do domu.

Honporowy patronat nad akcja objął wojewoda śląski, a urząd wojewódzki pokrył koszty zakupu blisko 3,5 tys. zniczy. Policjanci liczą, iż znicze te będą symbolem uświadamiającym kierowcom, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na drogach przy powrocie do domu.

 

Powrót na górę strony