Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trefny alkohol i papierosy

Data publikacji 27.10.2008

Śląscy policjanci zlikwidowali "odkażalnię" spirytusu i zatrzymali 9 osób uwikłanych w proceder wyrobu i handlu trefnym trunkiem i papierosami. Sprawcy mogli wprowadzić na rynek kilkanaście tysięcy litrów sfałszowanego alkoholu. Już wiadomo, że straty Skarbu Państwa są większe niż 2 mln zł. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zatrzymani w więzieniu mogą spędzić nawet 12 lat.

Policjanci z Katowic zatrzymali 9 osób podejrzanych o nielegalne odkażanie spirytusu technicznego i wprowadzanie go do obrotu. Śledczy szacują, że na rynek mogło trafić co najmniej 43.500 litrów trefnego alkoholu. Butelki z trunkami produkowanymi przez przestępców opatrzone były sfałszowanymi znakami skarbowymi akcyzy, etykietami i hologramami producentów wódek.

Funkcjonariusze zlikwidowali trzy linie technologiczne do odkażania spirytusu na skalę przemysłową. Wartość jednej takiej linii to około 25 tysięcy złotych. Policjanci ujawnili także nielegalną drukarnię produkującą etykiety i nadruki na kapsle. Przejęto też ponad 5 tys. paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy.

Celnicy wspierający w tej sprawie śląskich policjantów szacują straty Skarbu Państwa spowodowane uszczupleniem podatku akcyzowego na ponad 2.250.000 złotych. Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zajęli mienie podejrzanych o wartości 155 tys. złotych i z nieruchomości na sumę 700 tys. złotych.

Decyzją sądu cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane, natomiast jedna została objęta dozorem policyjnym i poręczeniem majątkowym. Podejrzani odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa skarbowe, za które mogą spędzić za kratkami nawet 12 lat.

Powrót na górę strony