Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Certyfikat dla "Niebieskiego Pokoju"

Data publikacji 29.10.2008

Certyfikat "Przyjaznego Pokoju Przesłuchań Dzieci" przyznano komendzie powiatowej Policji w Łańcucie. To pierwsza jednostka Policji w kraju, która może poszczycić się takim osiągnięciem. Certyfikat przyznało Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Fundacją "Dzieci Niczyje" doceniając trud i zaangażowanie łańcuckich policjantów w pomoc najmłodszym ofiarom przestępstw.

Niebieski Pokój funkcjonuje w komendzie w Łańcucie od ponad 5 lat. Jest to pomieszczenie, w którym rozmawia się z najmłodszymi ofiarami przestępstw. Jego wystrój różni się od innych biur. Przytulne wnętrze, miękkie fotele i otoczenie zabawek ma uspokajać, a także wzmagać poczucie bezpieczeństwa u przesłuchiwanego dziecka.

Pokój wyposażony jest w lustro weneckie oraz sprzęt do rejestrowania obrazu i dźwięku. Z sąsiedniego pomieszczenia można obserwować przebieg przesłuchania oraz obsługiwać urządzenie rejestrujące. "Niebieski Pokój" wykorzystywany jest także podczas przesłuchań wchodzących głęboko w sferę osobistą ofiar.

Starania łańcuckich policjantów zostały docenione. W poniedziałek, podczas ogólnopolskiej konferencji "Pomoc dzieciom ofiarom przestępstw" jeden z 9 pierwszych certyfikatów trafił do Łańcuta. To znaczące wyróżnienie, ponieważ "Niebieski Pokój" to nie tylko pomieszczenie i meble, ale także całokształt starań i pracy ludzi zaangażowanych w jego powstanie i funkcjonowanie" - powiedział insp. Andrzej Reizer - komendant powiatowy z Łańcuta.

 

Powrót na górę strony