Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie!

Data publikacji 15.12.2008

15 grudnia 2008 roku rusza kolejna już kampania z cyklu "Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie!". Tak jak w poprzednich odsłonach jej głównym celem jest przekonanie kierowców do tego aby nie prowadzić pojazdów pod wpływem alkoholu. Partnerem akcji jest Komenda Główna Policji, jej inicjatorem Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kampania potrwa do 15 stycznia 2008.

Statystyki policyjnie rokrocznie pokazują, jak wielkim zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są nietrzeźwi kierowcy. W ubiegłym roku spowodowali oni 3 420 wypadków, w których zginęło 409 osób, a rannych zostało 4928 osób. Okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku – czas spotkań rodzinnych i towarzyskich niestety charakteryzuje się nasileniem tego problemu i zwiększoną liczbą zatrzymanych pijanych kierowców. W ubiegłym roku w grudniu nietrzeźwi kierowcy spowodowali 260 wypadków w których zginęły 22 osoby, a 380 zostało rannych. Nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwala określić ilość alkoholu, którą można wypić, aby nadal móc bezpiecznie prowadzić samochód. Jest natomiast udowodnione, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację. Jazda po alkoholu nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nigdy nie jest bezpieczna.

Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy wsparciu Policji oraz parterów prywatnych i społecznych rozpoczyna w dniu 15 grudnia br. kampanię społeczną promującą bezpieczne i odpowiedzialne zachowania na drogach, a przede wszystkim przypominającą o zagrożeniach wynikających z lekkomyślności prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Kampania jest kontynuacją pilotażowych działań pod hasłem "Piłeś? Nie jedź!", realizowanych w tym roku w Lublinie, Trójmieście i Olsztynie. Ze względu na wyjątkowy charakter tego okresu kreacja kampanii została zmodyfikowana i nawiązuje do tradycji świątecznej oraz wzmożonej konsumpcji alkoholu w tym okresie. Grudniowa odsłona kampanii "Piłeś? Nie jedź!" ma uświadamiać wszystkim kierowcom jaka odpowiedzialność na nich spoczywa niezależnie od panującej świątecznej atmosfery rozprężenia i radości. Kampania, której elementami są: spot telewizyjny i radiowy, reklamy i artykuły prasowe oraz strona internetowa www.pilesniejedz.pl ma przypominać, że święta i sylwester nie usprawiedliwiają w żaden sposób pijanych kierowców.

Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu warto wiedzieć z jak poważnymi konsekwencjami wiąże się nasze zachowanie. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy musi być mniejszy niż 0,2 promila. Za uzyskanie lub przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0.1 mg w dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila kierujący dopuścił się przestępstwa, grozi za to pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat. Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

Nagranie audio Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie! (Spot radiowy)

Film Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie!


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie! (format flv - rozmiar 658.87 KB)

Powrót na górę strony