Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukali Skarb Państwa na 38,5 mln zł

Data publikacji 19.02.2009

Wczoraj policjanci z Łodzi zatrzymali 8 osób, które uczestniczyły w przestępczym procederze, którego celem było wyłudzenie od Skarbu Państwa zwrotu podatku VAT. W śledztwie prowadzonym przez prokuraturę i policjantów zatrzymano ponad 30 podejrzanych, w tym 18 z nich tymczasowo aresztowano. Zarzuty dotyczą wyłudzenia lub usiłowania wyłudzenia podatku VAT w kwocie co najmniej 9,5 miliona złotych oraz narażenia na uszczuplenie z tytułu tego podatku w kwocie 29 milionów złotych.

17 lutego na terenie Łodzi, Brzezin, Wrocławia i Rzeszowa niemalże jednocześnie zatrzymano osiem osób, wśród których był m.in. urzędnik skarbowy. 59-latkowi przedstawiono zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w zamian za przyspieszenie i spowodowanie wydania pozytywnych dla wnioskodawcy decyzji o zwrocie podatku VAT z tytułu eksportu poza obszar Unii Europejskiej. Pozostali podejrzani odpowiedzą za oszustwa, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji, posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami. Odpowiedzą także za przestępstwa karno – skarbowe. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

12 lutego dzięki współpracy ze Strażą Graniczną na przejściu w Hrebennem zatrzymano 46-letniego obywatela Ukrainy, który także firmował działalność warszawskich spółek z branży tekstylnej działających w przestępczym łańcuchu. Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar trzy samochody osobowe oraz gotówkę a także akty notarialne świadczące o posiadaniu nieruchomości przez zatrzymanych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi wspólnie z policjantami wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń proceder trwał w latach 2004-2007. Działanie grupy polegało na utworzeniu kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych, które między sobą prowadziły fikcyjny obrót tkaninami i odzieżą. Do pierwszych zatrzymań doszło dzięki współpracy z Departamentem Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów. Po wnikliwej analizie setek tomów akt i segregatorów z dokumentacją finansową przygotowano zebrano dowody na podstawie których w połowie grudnia ub.r. w ręce policjantów wpadło 19 podejrzanych. Wówczas zabezpieczono 10 samochodów, motocykl bmw, kilkadziesiąt tysięcy złotych gotówki oraz akty notarialne świadczące o własności nieruchomości należących do podejrzanych. Zatrzymania dotyczyły Łodzi, Bydgoszczy, Rzeszowa i kilku miejscowości na terenie województwa podkarpackiego. Oszuści to właściciele firm z branży tekstylnej, wśród których było 9 kobiet oraz 10 mężczyzn.

Dzisiaj sąd rozpatrzy kolejne cztery wnioski o tymczasowe areszty.

 

Powrót na górę strony