Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Preparowali faktury, by wyłudzić VAT

Data publikacji 19.02.2009

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępców, wyłudzających zwrot podatku VAT przez wykazywanie fikcyjnych kosztów. Zatrzymano 10 osób podejrzanych o fałszowanie dokumentów i wyłudzenia. Podejrzani mogą spędzić w więzieniu nawet 8 lat.

Funkcjonariusze zatrzymali dziesięć osób: dwie kobiety i ośmiu mężczyzn w wieku od 35 do 53 lat, mieszkańców Częstochowy i okolic, a także Myszkowa i Zawiercia, którzy podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowe i fałszowanie dokumentów. Proceder, który zarzucono podejrzanym, polegał na preparowaniu i wykorzystywaniu faktur, dotyczących fikcyjnych transakcji, w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT z częstochowskich urzędów skarbowych. Zarzuty dotyczą również przypadków zmniejszania należności podatkowych, jakie podejrzani - prowadzący działalność gospodarczą – zobowiązani byli przekazać fiskusowi.

Według zebranych przez śledczych informacji zatrzymani, prowadząc tę nielegalną działalność, w latach 2002 – 2004 narazili Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 100 tys. złotych. Śledztwo od 2002 r. prowadzi katowicki wydział prokuratury krajowej. Policjanci z CBŚ, wykonujący czynności w sprawie, zatrzymali do tej pory 189 osób, z czego 148 zostało tymczasowo aresztowanych, a 41 objęto policyjnym dozorem. U podejrzanych w tym wątku śledztwa stróże prawa zabezpieczyli majątek o łącznej wartości ponad 3 mln złotych.
 

Za popełnione przestępstwa, oprócz poniesienia dotkliwych kar finansowych, sprawcy mogą spędzić w więzieniu nawet do 8 lat. Sprawa jest rozwojowa – prokuratorzy i policjanci planują kolejne zatrzymania w prowadzonym śledztwie.

Powrót na górę strony