Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradała mężczyzn, którymi się "opiekowała"

Data publikacji 20.02.2009

Policjanci z Olsztyna i Rzeszowa zatrzymali 73-letnią oszustkę poszukiwaną 7 podstawami, w tym 3 listami gończymi. Janina M. zameldowana w Szczytnie poszukiwana była przez sądy z całego kraju. Zwykle odpowiadała na anonse zamieszczane w lokalnej prasie z różnych regionów kraju. Ogłoszenia najczęściej dotyczyły opieki nad starszymi mężczyznami. Kobieta zdobywając zaufanie swoich podopiecznych, okradała ich. Osoby oszukane przez Janinę M. proszone są o kontakt z najbliższą jednostką Policji.

73-letnia mieszkanka Szczytna była poszukiwana przez policjantów z różnych regionów Polski od 2007 roku. Sądy i prokuratury m.in. ze Świdnicy, Radomia, Warszawy, Bełchatowa, Rybnika, Szczytna wystawiły w sumie 7 podstaw, w tym 3 listy gończe, do zatrzymania Janiny M.

Niespełna dwa tygodnie temu sprawa poszukiwań oszustki trafiła do policjantów z zespołu poszukiwań celowych komendy wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Kryminalni pracując nad sprawą sprawdzili m.in. najbliższe otoczenie 73-latki, a także jej kontakty towarzyskie. Trop doprowadził ich na Podkarpacie. Właśnie tam w miejscowości Bircza ukryła się Janina M. Wspólnie z synem mieszkała w wynajmowanym domu. Wczoraj policjanci z Rzeszowa zatrzymali kobietę, która była kompletnie zaskoczona. Początkowo w ogóle nie chciała się przedstawić.

Zarówno 73-latka, jak i jej 47-letni syn trafili do policyjnego aresztu. Obecnie jest wyjaśniany ewentualny udział mężczyzny w poszczególnych oszustwach.

Policjanci zabezpieczyli rzeczy, które mogą pochodzić z przestępczej działalności oszustki, są to m.in. świeczniki, sztućce, biżuteria, odzież. Z materiałów sprawy wynika, że 73-latka działała na terenie całej Polski od 2004 roku. Jej sposób zdobywania przychylności przyszłych ofiar był zwykle ten sam. Kobieta odpowiadała na anonse towarzyskie w lokalnej prasie. Ogłoszenia dotyczyły opieki nad starszymi mężczyznami. Z racji podeszłego wieku kobieta wzbudzała zaufanie i już po tygodniu dostawała klucze do mieszkań podopiecznych. Następnie plądrowała domy, kradła wartościowe przedmioty, pieniądze i znikała bez śladu.

Z ustaleń policjantów wynika, że staruszka mogła oszukać kilkanaście osób, ale w sumie w całym kraju poszkodowanych może być nawet kilkudziesięciu. Wstępnie straty spowodowane jej działalnością oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kobiet kradła różne waluty, biżuterię, odzież, aparaty cyfrowe i inne cenne przedmioty. Zdarzało się także, że od swoich ofiar pożyczała pieniądze, których nigdy nie zwróciła.

Teraz Janina M. zostanie przewieziona do aresztu śledczego, gdzie będzie czekała na sprawę przed sądem w związku z popełnionymi oszustwami. Ponadto kobieta musi odbyć karę 2 lat pozbawienia wolności, na którą została skazana za przestępstwa popełnione wcześniej.

Policjanci proszą wszystkie osoby, które mogły zostać oszukane przez Janinę M. o kontakt z jednostkami Policji w całym kraju.

 

Powrót na górę strony