Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowani sprawcy rozboju sprzed 3 lat

Data publikacji 20.02.2009

Sąd rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim tymczasowo aresztował sprawców brutalnego rozboju, do którego doszło przed trzema laty. Wówczas dwaj zamaskowani mężczyźni, przystawiając kobiecie pistolet do głowy, zażądali pieniędzy. Napastnicy grozili także, że w przypadku niespełnienia żądań zabiją matkę i jej dzieci. Nad wyjaśnieniem okoliczności i zatrzymaniem podejrzanych pracowali wspólnie policjanci z Nowego Miasta Lubawskiego i z tzw. Archiwum X. Kryminalnym pomogły także badania wariografem.

Do zdarzenia doszło 14 maja 2006 roku. Wówczas na podwórko posesji położonej na terenie gminy Biskupiec, wjechał czerwony vw golf. Z auta wyskoczyło dwóch zamaskowanych mężczyzn, którzy wtargnęli do domu. Była tam kobieta z dwójką swoich dzieci. Z ustaleń śledztwa wynika, że napastnicy, przystawiając do głowy kobiety prawdopodobnie pistolet, zażądali wydania pieniędzy. Sprawcy mieli zagrozić pokrzywdzonej, że jeśli ich nie da, ona i jej dzieci stracą życie. Mężczyźni skrępowali ręce ofiary kablem od żelazka, splądrowali mieszkanie i ukradli 4 tys. złotych. Napastnicy podczas ucieczki, chcąc udaremnić pokrzywdzonej wezwanie pomocy, powyrywali przewody od telefonu. Na szczęście kobiecie i jej dzieciom nic się nie stało.

W wyjaśnieniu okoliczności i ustaleniu sprawców rozboju policjantów z Nowego Miasta Lubawskiego wsparli funkcjonariusze z tzw. Archiwum X – specjalnej grupy dochodzeniowo-śledczej badającej wyjątkowo trudne sprawy, do których doszło jakiś czas temu.
 

Ustalenia kryminalnych wsparł też wariograf. Za pomocą tego urządzenia sprawdzono wiarygodność osób podejrzewanych o związek z napadem. Do dokonania rozboju przyznał się 27- letni Artur Z., mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie. Jego wspólnikiem miał być kolega z wojska – 28-letni Mariusz R., mieszkaniec Białegostoku, który obecnie odbywa karę pozbawienia wolności za inne przestępstwa.
 

Policjanci od początku podejrzewali, że podejrzani działali na zlecenie Marka T., 48-letniego mieszkańca Nowego Miasta Lubawskiego. Mężczyzna ten w 2006 roku miał u pokrzywdzonej rodziny wykonywać pracę budowlane. Twierdził, że do końca się nim nie rozliczono, co w rzeczywistości nie było zgodne z prawdą. 48-latek chciał zemsty. Dodatkowo, jak wynika z ustaleń śledczych, mężczyzna sądził, że rolnicy będą mieli w domu znaczną sumę pieniędzy.

Artur Z. został zatrzymany w swoim mieszkaniu, a Marek T. podczas pracy na budowie. Mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni i nie stawiali oporu.

Za dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia 27- i 28-latkowi grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Zarzut zlecenia przestępstwa, który usłyszy Marek T., może skutkować takim samym, jak w przypadku jego wykonawców, wymiarem kary.

Wczoraj sąd rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim przychylił się do wniosku policjantów i tymczasowo aresztował obu mężczyzn.

Powrót na górę strony