Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień z profilaktyką w Kadzidle

Data publikacji 20.02.2009

Profilaktyka jest jednym z najważniejszych narzędzi Policji w walce z patologią i światem przestępczym – przekonywał I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Rafał Batkowski podczas spotkania z mieszkańcami Kadzidła. Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli spektakl „Dzwonek”, przygotowany w ramach programu Pat.

Ponad trzystu uczniów gimnazjum w Kadzidle wzięło wczoraj udział w spotkaniu z ostrołęckimi policjantami. Młodzież rozmawiała z funkcjonariuszami o odpowiedzialności prawnej małoletnich oraz o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków i piciem alkoholu. Było to preludium do kolejnych wydarzeń, zaplanowanych na ten dzień. Jednym z nich było spotkanie insp. Grzegorza Jacha z młodzieżą, która weźmie udział w IV przystanku PaT w Garwolinie.

Późnym popołudniem, w ramach programu Komendy Głównej Policji znanego pod nazwą „Profilaktyka a Teatr”, odbył się spektakl „Dzwonek”. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli Wójt Gminy Kadzidło, Publiczne Gimnazjum im. Gen Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” w Kadzidle oraz Komenda Miejska Policji w Ostrołęce.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Rafał Batkowski, kom. Barbara Żebrowska – przedstawiciel Komendanta Głównego Policji, nadkom. Anna Kuźnia – przedstawiciel Dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, Witold Płusa – Prezes Stowarzyszenia Akademia Wilanowska, Konrad Wojterkowski z Krajowego Centrum Kompetencji, autor kampanii "Kocham, nie biję", dr Roland Łukasiewicz z Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej PEDAGOGIUM. Do najważniejszych gości należeli jednak rodzice, których z minuty na minutę było coraz więcej. Skończyło się na tym, że konieczne było dostawienie dodatkowych krzeseł dla zainteresowanych tematyką walki z uzależnieniami młodzieży.
 

Przed spektaklem słowo wstępne należało do insp. Grzegorza Jacha – twórcy programu profilaktycznego Pat – który przedstawił jego założenia. Opowiadał o znaczeniu działań profilaktycznych w walce z patologiami wśród młodzieży. Głos zabrał także I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Rafał Batkowski, który omówił wybrane przedsięwzięcia profilaktyczne i edukacyjne przygotowywane i realizowane przez mazowiecką Policję. Komendant podkreślił, że są one na wysokim poziomie i – co cieszy – mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w województwie. Konrad Wojterkowski z Krajowego Centrum Kompetencji, autor kampanii "Kocham, nie biję", odwołał się natomiast do konieczności reagowania na ludzką krzywdę, zwłaszcza gdy dotyczy osób najmłodszych.

Kiedy na scenę wyszli młodzi ludzie i rozpoczął się spektakl, zapanowała cisza. Wszyscy w skupieniu oglądali przedstawienie. Gdy się zakończyło, zabrzmiały długie brawa, a emocje, jakie rozbudził spektakl, jeszcze długo obecne były w rozmowach widzów po wyjściu z sali.

Już drugi raz powiat ostrołęcki gości program PaT. W październiku 2008 roku 380 osób w Ostrołęcki Centrum Kultury obejrzało spektakl „Blackout”. Według zapowiedzi insp. Grzegorza Jacha to jeszcze nie koniec. We wrześniu rozpoczną się prace nad stworzeniem ostrołęckiej grupy realizującej program PaT.

Powrót na górę strony