Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ rozbił grupę przestępczą załatwiającą lewe prawa jazdy

Data publikacji 21.02.2009

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w zamian za korzyści majątkowe załatwiała pozytywne wyniki egzaminów na prawo jazdy. Zatrzymali 14 egzaminatorów pomorskiego ośrodka ruchu drogowego w Gdańsku, 17 instruktorów nauki jazdy, 7 pracowników administracyjnych i 8 właścicieli ośrodków szkolenia. Ponad 140 kursantów usłyszało zarzuty o popełnionym przestępstwie. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W ostatnich dniach policjanci CBŚ rozbili zorganizowaną grupę przestępczą działającą w pomorskim ośrodku ruchu drogowego w Gdańsku. Zarzuty usłyszało blisko 200 osób, w tym 8 właścicieli ośrodków szkolenia, 17 instruktorów nauki jazdy, 7 pracowników administracyjnych PORD, 14 egzaminatorów i ponad 140 kursantów. Jak dowiedli policjanci grupa działała w latach 2003-2008.

Według ustaleń mundurowych trzon grupy stanowili egzaminatorzy , którzy poprzez negatywne oceny egzaminów "napędzali klientów kursantów" do PORD. W ośrodkach szkolenia natomiast kursant spotykał się z propozycją odpłatnego "załatwienia" egzaminu. Wówczas właściciel placówki przyjmował łapówkę, którą miał dostać egzaminator, a z niej kasował dla siebie marże w wysokości 10 - 15% kwoty. Jak ustalili policjanci CBŚ jednorazowa korzyść majątkowa (w zależności od kategorii prawa jazdy, na który zdawano egzamin) wynosiła od 1000 zł do 2500 zł. Co ciekawe, każdy z zatrzymanych egzaminatorów posiadał certyfikat ukończenia kursu specjalistycznego z zakresu przeciwdziałania zjawisku korupcji w ośrodkach egzaminowania kierowców.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.

Policja apeluje do osób, które po 01.07.2003 roku wręczyły korzyść majątkową w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy i zdały swoje egzaminy w pomorskim ośrodku ruchu drogowego w Gdańsku lub w Gdyni, aby zgłaszały się do najbliższych jednostek Policji i składały zawiadomienia o popełnionym przestępstwie.

Jako osoby zawiadamiające będą mogły uniknąć odpowiedzialności karnej za to przestępstwo. W przeciwnym razie, gdy organa ścigania wcześniej zbiorą dowody wskazujące na to, że dana osoba wręczyła korzyść majątkową za pozytywnie zdany egzamin, niż ta osoba zgłosi to, grozi jej odpowiedzialność za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Powrót na górę strony