Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabójca z Wiednia zatrzymany przez CBŚ i BOA

Data publikacji 22.02.2009

Niespełna 6 godzin potrzebowali policjanci Centralnego Biura Śledczego i Biura Operacji Antyterrorystycznych by przygotować i zrealizować zatrzymanie szczególnie niebezpiecznego Czeczena. Mężczyzna ten - jako sprawca zabójstwa - był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania (ENA) przez Wydział Pościgowy BKA w Austrii. Zatrzymano go pod Warszawą.

19 lutego Centralne Biuro Śledcze uzyskało informację, że w jednym z podwarszawskich hoteli może ukrywać się, uciekający z Austrii, Turpal Ali J. (31 l.). Mężczyzna ten, jak ustalili policjanci, był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania przez policję austriacką. Z dokumentu tego wynikało, że to on jest odpowiedzialny za dokonanie 13 stycznia zabójstwa w Wiedniu innego obywatela Czeczenii  Usmana Israilova (były szef osobistej ochrony prezydenta Czeczeni Ramzana Kadyrowa). W Austrii zabójstwo to było komentowane, jako czyn na tle politycznym.

Z uwagi na to, że poszukiwany mógł mieć przy sobie broń, materiały wybuchowe i za wszelką cenę mógł starać się uciec, do zatrzymania użyto policyjnych  antyterrorystów z Biura Operacji Antyterrorystycznych. W akcji uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy otoczyli obserwowany hotel, śledząc każdy ruch podejrzanego. Około 18:00 policjanci przystąpili do szturmu.

Bez jednego wystrzału zatrzymano troje obywateli Rosji pochodzenia czeczeńskiego. Dwie z nich - towarzyszące Turpalovi Ali J. - po przesłuchaniu w jednostce policji zwolniono. Turpala Ali J. na podstawie ENA zatrzymano i w najbliższym czasie zostanie on przekazany Austrii. Centralne Biuro śledcze  bada wątki terrorystycznej działalności zatrzymanego.

Z uwagi na charakter sprawy, determinację zatrzymanego oraz krótki czas przygotowania i przeprowadzenia realizacji oceniono, że była to najbardziej niebezpieczna i skomplikowana operacja CBŚ i BOA w tym roku.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 4.05 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony