Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zwalczanie narkobiznesu w 2008 roku

Data publikacji 25.02.2009

Zabezpieczonych między innymi około 355 kg amfetaminy, 460 kg marihuany, 114 kg haszyszu, ponad 609 tysięcy pigułek ekstazy, 27,5 kokainy, 79 kg heroiny, zlikwidowanych 16 laboratoriów narkotyków – tak można podsumować walkę polskich policjantów z narkobiznesem w 2008 roku. Na ulice nie trafiły środki odurzające o szacowanej wartości kilkuset milionów złotych.

Walka z narkobiznesem w Polsce to konsekwentne działania polskich policjantów wymierzone w producentów, hurtowników i dilerów środków odurzających. Dzięki pracy funkcjonariuszy kryminalnych i Centralnego Biura Śledczego rozpracowujących narkotykowe podziemie w 2008 roku do szkół, dyskotek i na ulice nie trafiło między innymi około 355 kg amfetaminy, 460 kg marihuany, 114 kg haszyszu, ponad 609 tysięcy pigułek ekstazy, 27,5 kokainy i 79 kg heroiny. Tak potężny cios to kilkuset milionowe straty, dla tych którzy chcieli się wzbogacić na handlu narkotykami.

 

Rodzaj narkotyku
2007
2008
Amfetamina
390,5 kg
355,6 kg
Ectasy
598 tys. szt.
ponad 609 tys. szt.
Haszysz
28,4 kg
114,2 kg
Marihuana
320,6 kg
459,8 kg
Heroina
123,6 kg
78,6 kg
Kokaina
154,2 kg
27,6 kg
Nielegalne laboratoria
14
16

 

Przypomnijmy kilka spraw zrealizowanych przez policjantów:

Zlikwidowali_laboratorium_amfetaminy

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zamknęli laboratorium produkujące amfetaminę. Na posesji pod Sochaczewem został zatrzymany jej właściciel, jednocześnie główny chemik. Policjanci zabezpieczyli złożoną linię technologiczną, sprzęt laboratoryjny, odczynniki chemiczne. Oprócz tego podejrzany odpowie za nielegalne posiadanie broni i amunicji. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego nadal pracują nad tą sprawą. Ustalają, kim byli wspólnicy chemika i to gdzie trafiały narkotyki.

Uderzenie_CBS_w_narkobiznes

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego KGP zatrzymali dwóch mężczyzn, obywatela Holandii i mieszkańca Podkarpacia. Obaj zajmowali się produkcją i przemytem narkotyków z Holandii do Polski. Zatrzymano przy nich rekordową ilość 70 tysięcy tabletek ekstazy. Kolejne uderzenie policjantów CBŚ miało miejsce w Płocku. Tutaj przejęto 6 kilogramów amfetaminy wartej 200 tys. zł. Zlikwidowano też dwie linie produkcyjne tego narkotyku.

Fabryka_amfetaminy_dla_grupy_mokotowskiej_rozbita

Zlikwidowana fabryka amfetaminy i zatrzymanie trzech mężczyzn przy produkcji narkotyków, to efekt realizacji przeprowadzonej przez policjantów z CBŚ, Wydziału Realizacyjnego KSP i mazowieckiej komendy Policji. Substancję z której wytwarza się amfetaminę, sprawcy sprowadzali z Białorusi. Przestępcy zdołali uruchomić dwie linie produkcyjne. Osiem kolejnych, jeszcze nie uruchomionych, gotowych było do użytku. Narkotyki produkowane były na potrzeby grupy mokotowskiej, a rozprowadzane były na terenie całego kraju.

Półl_kilograma_narkotyków_nie_trafi_na_rynek

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wspólnie z policjantami z Komisariatu Policji na Niebuszewie zatrzymali 3 osoby, które posiadały narkotyki. W sumie kryminalni zabezpieczyli prawie pół kilograma amfetaminy. Za posiadanie znacznych ilości środków odurzający grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony